Barvení kožešin

Účelem barvení je -zlepšení vzhledu přírodní kožešiny, to je

  • barvení natíráním nebo speciálně v lázni bez zabarvení řemene nebo ztmavnutí přírodního zbarvení,
  • napodobení přírodních ušlechtilých kožešin na levnějších a dostupnějších kožešinách, to je barvení v lázni, přibarvování konečků natíráním, tiskem, stříkáním
  • barvení módních odstínů
  • barvení a úprava řemene, to je výroba kožešinových velurů

Barvení zahrnuje 3 základní technologické operace.

Třídění a úprava před barvením

Třídí se podle kvality řemene a srsti, podle toho čím se bude barvit a na jaký způsob úpravy a druh imitace. Úprava záleží na druhu výrobku, na který se kožešiny zpracovávají. Upravují se hlavně králičiny a ovčiny střiháním a žehlením.

Barvení

Některé kožešiny se ještě dočiňují. Mrtvení a bělení se provádí před barvením oxidačními barvivy. Při mrtvení se působí zásadami na srst v lázni nebo natíráním. Srst pak lépe přijímá barvivo. Při bělení v oxidační nebo redukční lázni dojde k zesvětlení nebo vybělení přírodního odstínu srsti. Moření se provádí hlavně kovovými solemi a účelem je dosáhnout sytější a rovnoměrnější vybarvení a zvýšení stálosti vybarvení. Vlastní barvení se provádí nejčastěji oxidačními barvivy (Ursoly). Výhodou je syté vybarvení a nízká teplota barvení. Barví se v lázni, stříkáním, natíráním, tiskem. V lázni se všechny chlupy vybarvují stejně, natíráním se přibarvují konečky pesíků bez náhlého přechodu, stříkáním se vytváří umělé hřbítky, tiskem se vytvoří barevná kresba. Vlastní barvivo vzniká až v barvicí lázni působením peroxidu vodíku. Barevné odstíny nejsou dostatečně stálé, hlavně světlé a šedé. Ursoly mohou způsobovat alergická onemocnění, proto je snaha nahradit je textilními barvivy. Ty ale vyžadují vyšší teplotu a různé typy chlupů vybarvují různě. Kromě oxidačními barvivy se barví ještě rostlinnými barvivy, kovovými solemi, anilinovou černí, a v poslední době se rozšiřuje používání textilních barviv.

Po barvení se kožešiny suší.

Úprava a třídění po barvení

Po barvení následuje úprava řemene, tříbení srsti, konečná úprava srsti a řemene, která zahrnuje vyčesání plsti, vytřepávání, střihání, nátěry lesků, střihání a žehlení. Žehlením se vyrovnávají chlupy, zvyšuje se jejich lesk, který se ještě fixuje. Nakonec se kožešiny třídí dle jakosti, měří se a třídí dle plochy.

Kontrolní otázky
Jaký je základní rozdíl mezi výrobou kožešin a usní ?
Jaké operace se provádí při barvení kožešin?
Jak lze rozčlenit výrobu kožešin ?
Jakým způsobem se zlepšuje vzhled přírodních kožešin?
nahoru