Funkce kůže
Kůže tvoří přirozený obal těla obratlovce, chrání ho před vnějšími vlivy (zima, vlhko, světlo, poranění,…) umožňuje dýchání a zprostředkovává styk s okolím. Je orgánem sekrece a exkrece, prostřednictvím nervového systému reaguje na dotyk, teplo, chlad, bolest.
Složení kůže
Z chemického hlediska je kůže složena z těchto hlavních složek: voda, bílkoviny, tuky, popeloviny (minerální látky). U savců je v srsti řada nečistot organických i anorganických.
Bílkoviny
Bílkoviny jsou základní složkou vazivové tkáně kůže a to buněk, vláken i mezibuněčné hmoty. Jsou to organické vysokomolekulární látky tzv. biopolymery. Základní stavební jednotkou všech bílkovin jsou (- minokyseliny. Ty se slučují pomocí peptidické vazby v peptidy a v bílkoviny. Nejdůležitější bílkovinou v kůži je kolagen, základní bílkovinou chlupů savců je keratin. Kolagen charakterizuje primární struktura tj. složení jednotlivých aminokyselin a jejich sled za sebou, sekundární struktura tj.prostorové spirálovité uspořádání řetězce aminokyselin, terciální struktura tj.spojení 3 paralelních spirálovitých řetězců pomocí vodíkových vazeb v tropokolagen a kvarterní struktura tj.agregace tropokolagenu pomocí elektrostatických vazeb do fibril, což jsou nejnižší morfologické jednotky.
Pletivo kůže je složeno z jemných, trojrozměrně propletených svazků vláken. Jednotlivá vlákna jsou složena z fibril. Prostory mezi vláknitými bílkovinami vyplňují nevláknité globulární bílkoviny (albumin, globulin).
Voda
Voda je v tkáni kůže nezbytná, neboť umožňuje průběh biologických pochodů. Ovlivňuje fyzikální vlastnosti bílkovinných útvarů. Zhruba 1/3 vody je pevně vázaná na kolagen (hydratační voda), 2/3 vody nejsou pevně vázané (botnací voda).
Tuky a vosky
Tuky jsou přítomny hlavně v podkožním vazivu, nejvíce u vepřovic. Vosky jsou především u skopovic.
Popeloviny
Popeloviny tvoří asi 1% kůže. Jsou to anorganické sloučeniny (kovy, soli), mají charakter stopových prvků.
Z hlediska struktury je kůže u různých živočichů velmi podobná.V příčném řezu se kůže (řemen) skládá ze tří nejdůležitějších částí: pokožky, škáry a podkožního vaziva.
kůže a kožešiny
- Stručný historický vývoj
- Členění kožedělného průmyslu
- Základní pojmy
- Funkce kůže
- Struktura kůže
- Rozdělení kůží
- Podle suroviny
- Podle jakosti
- Kůže před zpracováním - stažení, opracování, konzervace
- Koželužské zpracování kůží na usně
- Činění
- Předúprava usní
- Konečná úprava usní
- Ostatní operace
- Koželužské zpracování kůží na kožešiny
- Barvení kožešin
- Rozdělení usní
- Podle druhů kůží obratlovců
- Podle způsobu činění
- Podle určení
- Podle povrchové úpravy
- Podle způsobu provedení
- Jakost a ceny usní
- Rozdělení kožešin
- Podle druhů kůží savců
- Podle způsobu úpravy
- Příklady povrchové úpravy přírodních kožešin
- Příklady povrchové úpravy barvených kožešin
- Textilie nahrazující kožešiny
- Výroba oděvů z přírodních usní a kožešin
- Oděvy z kožešin
- Usně a kožešiny jako doplňkový oděvní materiál