Oděvy z kožešin

Na oděvní výrobky se používají všechny druhy kožešin.

Kožešiny se před vlastním zpracováním v oděvní výrobek musí vyspravit. Sbíhavými řezy se opravují malé chyby nebo otvory na kožešinách. Jsou to dva velmi ostré podélné řezy, které po sešití nejsou z vlasové strany patrné. Větší chyby se opravují tzv. jazykovým řezem. Opravy se provádí i vsazením náhradního kousku kožešiny se stejnou strukturou vlasu. Kožešiny se dále třídí podle druhu a barvy (např. bizam bříško, bizam hřbet nebo korejský pes bíločerný, žlutohnědý apod.)

Ke spojování jednotlivých kousků kožešin (např. z menších zvířat) slouží speciální kožešnické spoje. Tyto spoje zabezpečí téměř neviditelný spoj a zabezpečují i nezměněnou kresbu vlasu. Jednotlivé tvary kožešnických spojů se přizpůsobují charakteru kožešin, zvláště charakteru srsti. Kožešnické spoje se podle svého tvaru dělí na zoubky, obloučky, vlnovky a speciální spoje přizpůsobené charakteru kožešiny. Zásadou je, že čím delší je vlas, tím větší mohou být obloučky.

Některé tvary kožešnických spojů

Nakrájené kožešiny se skládají do pruhů (řad, pásů), které se sešívají na speciálním kožešnickém stroji ze strany řemene. Vlas se z rubu vystrkává pinzetou, neboť nesmí být do švu zašit.

Hotové kožešinové oděvní díly se před vlastním sešití v oděvní výrobek vlhčí, napínají (cvekují) a suší, aby se zachoval přesný tvar dílu. Kožešiny se slabým řemenem se v tomto tvaru vyztužují, zpevňují buď podlepením netkané textilie nebo se pikýrují na pikýrovacím stroji, na kterém se na řemen kožešiny přišívá speciálními stehy pevné plátno. Připravené oděvní díly se sešívají opět na speciálním kožešnickém šicím stroji.

Hotové kožešinové výrobky se urovnávají, kartáčují a jsou připraveny k expedici. Kožešinové výrobky by neměly být vystaveny UV paprskům ani uloženy v uzavřených místnostech bez výměny vzduchu (možnost množení molů).

Příklady oděvních výrobků z kožešin: kožich, plášť, bunda, vesta, čepice, klobouk, límec, ozdoba, šála, štola, rukávník, nánožník, zvířátko, ledvinový pás, pokrývka, přehoz, závěs, předložka, spací pytel, potahy do aut.

nahoru