Podle způsobu úpravy

Kožešiny se různě upravují. Nejčastější úpravou je barvení kožešiny. Mimo to jsou další způsoby úprav a jejich kombinace, kterými se upravují jak přírodní tak i barvené kožešiny.

Barvené kožešiny - kožešina je barvená různými způsoby na různé barevné módní odstíny nebo napodobeniny (imitace) různých ušlechtilých kožešin. Barvení se provádí v lázni, stříkáním, natíráním a tiskem. Někdy se kožešiny odbarvují (zpravidla jen konečky pesíků).

Bělené kožešiny - Bělí se zpravidla strakaté kožešiny před barvením.

Žehlené kožešiny - Kožešina se žehlí na žehlicích strojích nebo žehličkami. Srst má vysoký lesk, je vyrovnaná a nemá nepřirozené směry (hřebeny, pěšinky, víry, hvězdičky), je fixovaná.

Epilované kožešiny - kožešina má vystřihované pesíky na epilovacím stroji.

Rupované kožešiny - kožešina s vytrhanými nevzhlednými pesíky a zbytky pesíků po prvním vytrhávání po námoku na střihacím stroji.

Střihané kožešiny - kožešina s ostřihanou srstí na požadovanou výšku na střihacím stroji.

Česané kožešiny - kožešina se srstí vyrovnanou do jednoho směru na česacím stroji nebo ručně.

Z jiného pohledu lze rozlišit úpravy kožešin na:

  • povrchové úpravy bez změny tvaru srsti - může to být přibarvování nátěrem, barvení tiskem původních nežehlených a nestříhaných kožešin, nebo nanášení apretur a lesků nátěrem, v lázni, stříkáním
  • povrchové úpravy se změnou tvaru nebo stavby srsti lze ještě dále rozdělit na úpravy:
  • se změnou směru a zkadeření srsti žehlením nebo vytvořením umělého moaré na nestříhaných kožešinách
  • se změnou přirozené výšky vlasu stříháním bez žehlení (může jít např. o pouhé stříhání přírodních a barvených kožešin, nebo odkrývání přírodní kresby nízkým střihem)
  • se změnou výšky srsti a zároveň se změnou směru a zkadeření srsti stříháním a žehlením, případně v kombinaci s fixací, nebo také vytvářením umělé kresby na stříhaných kožešinách
  • se změnou celkové stavby srsti vystříháváním, nebo vytrháváním pesíků.
  • pomocné úpravářské manipulace - nejčastěji jde o česání, klepání a tříbení kožešin.

Všechny tyto operace slouží k zušlechtění vzhledu kožešin a někdy také k tomu, aby se vytvořily imitace ušlechtilých kožešin z podřadnějších surovin. Dá se toho docílit několika způsoby, nebo kombinací několika úpravárenských operací.

nahoru