Textilie nahrazující kožešiny

Současné technologie výroby plošných vlasových textilií s použitím nejrůznějších speciálních vláken mají téměř neomezené možnosti ve výrobě napodobenin a imitací přírodních usní a kožešin. K stále vyšší a různorodější výrobě tzv. umělých kožešin přispívají tyto faktory:

  • cena textilních výrobků je poměrně nižší než kožešinových
  • rychlé změny v módnosti odívání
  • snazší barvení a ostatní úpravy
  • výrazně nižší plošná hmotnost
  • snazší konfekční zpracování
  • neopominetulný je i vliv ochránců přírody

Poznámka: akademická malířka Nina Smetanová, která navrhuje oděvy z kožešin: „Nikdy jsem nesouhlasila s ekologickými aktivitami, vyvíjeným ve směru zákazu nošení oděvu z přírodních kožešin – můj argument je, že když už je pravý kožich k nepoužití, můžete ho zakopat na zahradě na kompost a zužitkujete jej, zbavit se umělého kožichu je daleko nesnadnější.“

K prvním umělým kožešinám patřil dnes již historický krymr - tkanina vyrobená ze 100% vlny na prutových stavech připomínala svým smyčkovým povrchem jehněčinu.

Dnešní umělé kožešiny jsou většinou vyrobeny ze syntetických vláken, jsou to buď tkané plyše, dvojplyše nebo pleteniny vyrobené včesovou vazbou. Při použití včesové vazby lze různou jemností i barvou včesávaných vláken napodobit nejrůznější vzory, charakteristické pro různé druhy zvířat. Jednou z levných náhražek kožešiny je pletený flíz. Pro umělé kožešiny vyrobené z chemických vláken se využívá celá řada úprav vlasu. Jednou z těchto úprav je např. tamblerování. Výsledný efekt této úpravy připomíná zaplstěný povrch jehněčiny. U syntetických vlasových textilií se používá fixování vlasu v určitém směru (opět připomínající růst chlupu na kožešině) pomocí razícího kalandru nebo vířením horkého vzduchu.

nahoru