textilní terminologie - zbožíznalství > tkaniny > Tkaniny hedvábnického typu

Tkaniny hedvábnického typu

Hedvábnické tkaniny jsou vyrobeny z přírodního hedvábí nebo chemických nekonečných vláken. Často se používá kombinace nekonečného chemického multifilu v jedné soustavě nití a střižových přízí v druhé soustavě. Tkaniny mají různou strukturu a omak, jsou však převážně s lesklým povrchem, vždy mají charakter hedvábné tkaniny.

Dělení podle použité suroviny

  • z přírodního hedvábí
  • z chemických nekonečných vláken
  • ze střiží
  • kombinace předchozích

Dělení podle vybarvení

  • jednobarevné
  • pestře tkané
  • potištěné

Dělení podle vzoru

  • hladké - bez vytkávaného vzoru
  • listové - tkaniny mají drobný vzor, tkají se na listových stavech
  • žakárské - (také žakárové tkaniny) jsou vyrobeny na žakárském stavu, mají velkoplošný vzor, často i vícebarevný

Dělení podle použití

  • prádlové
  • na šátky a šály
  • na halenky a šaty
  • na dámské kostýmy, pláště a pánské obleky
  • dekorační a nábytkářské
  • technické
  • ostatní (např.praporovina)

Tkaniny z přírodního hedvábí

Buret

hrubý rustikální povrch tkaniny je bez lesku, vyrábí se většinou jednobarevná v režné přírodní barvě. Tká se v plátnové vazbě z odpadového hedvábí. Používá se na dámské šaty, kostýmy a různé typy sportovních oděvů. Název je odvozen od použité buretové příze (kratší hedvábné odpady vzniklé při předení šapové příze).

Šantung

hedvábnická tkanina v režných barvách malé hmotnosti s plastickým povrchem získaným zatkáváním nestejnoměrných hrubších útkových přízí např. z divokého hedvábí. Tká se v plátnové vazbě původně z přírodního spřádaného hedvábí tzv. šapové příze (odpad přírodního hedvábí vznikající při smotávání hedvábí z kokonů bource morušového) nebo příze dupion (nit z nestejnoměrného přírodního hedvábí z dvojitých zámotků). Používá se na šaty, halenky. Název odvozen od jména čínské provincie Shantung, známé výrobou hedvábnických tkanin tohoto typu.

Dupion

tkanina střední hmotnosti převážně v plátnové vazbě, vyznačující se nepravidelným rustikálním povrchem. V útku se používají příze dupion. nebo divoké hedvábí, které vytvářejí zesílená efektní místa na tkanině. V osnově se používá přírodního hedvábí nebo viskózový multifil. Použití na dámské halenky, šaty. Název odvozen od použitých přízí dupion.

Grogrén

hedvábnická tkanina hustě dostavená, velké hmotnosti. Na povrchu tkaniny je charakteristické příčné žebrování, podobné příčnému rypsu. Vyrábí se z přírodního hedvábí v osnově i útku, někdy bývá útková příze vlněná. Tká se v plátnové, rypsové nebo panama vazbě. Pro výraznější žebrování se střídají v útku příze různých jemností. Používá se na dámské šaty a kostýmy.

Taft

tuhá, hustá tkanina, střední hmotnosti s mírným kovovým leskem a jemným příčným žebrováním vyráběná v plátnové vazbě s hustě dostavenou osnovou. Tafty z přírodního hedvábí se používají na slavnostní dámské šaty. Tafty z chemických nekonečných vláken viz kapitola ostatní hedvábnické tkaniny.

Mušelín

hedvábnická tkanina v plátnové vazbě, velmi jemná, vzdušná, měkká s řídkou dostavou a malou plošnou hmotností. Vyrábí se z mírně točených přízí z přírodního hedvábí. Bývá jednobarevná nebo potištěná. Pokud je mušelín kalandrován nebo je použito nití více točených, může mít i mírně tužší omak. Používá se na dámské halenky a letní šaty. Název je odvozen od města Mossul, kde byly vyráběny původní bavlněné mušelíny.

Organzín

velmi jemná, průsvitná tkanina malé hmotnosti, tkaná v plátnové vazbě z přírodního hedvábí organzín (nit z přírodního hedvábí skaná ze dvou nebo tří gréžových nití) v osnově. V útku se používá gréžové hedvábí (tj. hedvábná nit vznikající současným smotáváním několika zámotků bource morušového) nebo chemického multifilu. Bývá převážně potištěna. Používá se na dámské letní šaty. Název je odvozen od použitých osnovních nití.

Ponžé

hedvábnická jednobarevná hustá, lehká, jemná a neprůsvitná tkanina z jemného přírodního hedvábí v plátnové vazbě. Použití - dámské prádlo, halenky, šaty.

Tusor

hedvábnická, většinou jednobarevná, velmi hustá tkanina měkkého omaku z přírodního hedvábí nebo tussahu ve vazbě plátnové rypsové, keprové nebo panama. Používá se na pláště, společenské komplety.

Ostatní hedvábnické tkaniny

Voál

průsvitná tkanina, pružná s drsnějším omakem s menší plošnou hmotností, splývavá. Je tkána v plátnové vazbě z jemných ostře točených přízí nebo multifilu. Používá se na dámské ošacení. Název odvozen z francouzského voile = závoj.

Voál froté

druh voálu, u kterého se používá smyčkových přízí, které vytváří na tkanině plastické pruhy nebo kára.

Organza

tuhá tkanina malé hmotnosti, tkaná v plátnové vazbě z přírodního hedvábí nebo chemického monofilu či multifilu.

Šifón

hedvábnický šifón je průhledný, jemný se zrnitým povrchem, je vyráběn v plátnové vazbě se střídáním S a Z zákrutů v útku.

Popelín

hedvábnický popelín je tkanina malé hmotnosti s hladkým lícem matového lesku. Vyrábí se v různých materiálových kombinacích, někdy i s vlněnou přízí v útku, avšak vždy v plátnové vazbě. Používá se na dámské společenské šaty.

Ryps

hedvábnická tkanina nejčastěji jednobarevná matová i lesklá střední až těžší hmotnosti, s příčným, podélným nebo úhlopříčným žebrováním. Tká se ve vazbě plátnové nebo rypsové z lesklých i matovaných chemických nekonečných vláken. Používá se na dámské šaty, v těžším provedení na pláště či dekorační účely. Název je odvozen od použité vazby.

Kotelé (ryps coteline)

hedvábnická tkanina v rypsových vazbách. V osnově či útku je zatkána hrubší bavlněná nebo vlněná příze vytvářející plastický vzhled. Používá se na dámské šaty.

Ryps ondé

hedvábnická středně těžká tkanina s plastickým žebrováním ve vlnkovitém uspořádání. Používá se na dámské šaty a pláště. Název je odvozen od spirálových nití ondé, které mají zřasení v dlouhých vlnách.

Marokén

hedvábnická tkanina s jemnými příčnými vlnitými žebry přerušovanými vzorem nebo atlasovými proužky ve směru osnovy. Tkanina má vyšší dostavu v osnově než v útku. V útku se střídají nitě s S a Z zákrutem v poměru 2:2, tím je dosaženo plastického povrchu. Používá se na dámské šaty, podšívky, druhy s větší hmotností na kostýmy a pláště.

Flamengo

hedvábnická tkanina s lehce zvlněným rypsovým povrchem. Tká se z lesklého chemického multifilu v osnově a z krepového multifilu v útku, kde se střídá S a Z zákrut v poměru 2:2, ve vazbě plátnové. Používá se na dámské halenky a šaty.

Žoržet

pružná hedvábnická tkanina, tkaná v plátnové vazbě s použitím hedvábnických nití s normálním zákrutem, ale se střídáním osnovních i útkových nití se zákrutem S a Z v poměru 2:2.

Krepžoržet

hedvábnická tkanina malé až střední hmotnosti s nepravidelně zrnitým až vrásčitým povrchem. Má drsný omak a mírný lesk. Tká se v plátnové vazbě s ostřejším zákrutem nití nebo v krepové vazbě s normálními nitěmi, v osnově i v útku je střídavě použito nití s S a Z zákrutem v poměru 2:2. Krepžoržet narozdíl od žoržetu je více drsný a plastický.

Krep satén

tkanina střední hmotnosti s jemným krepovým charakterem. Tká se v pětivazném až osmivazném atlasu. V osnově se používá jemná gréž, viskóza nebo jiný chemický multifil. V útku se střídají krepové nitě s S a Z zákrutem.

Krep gaufré

hedvábnická tkanina vyráběná v plátnové vazbě. Zrnitý krepový efekt je dosažen za tepla a tlaku na gaufrovacím kalandru.

Krep lavábl

hedvábnická měkká tkanina střední hmotnosti s jemným zrnitým povrchem tkaná v plátnové vazbě, z jemného měďnatého krepového multifilu v osnově s S a Z zákrutem v poměru 2:2 a matovaného multifilu v útku.

Pískový krep

porézní, na omak tužší hedvábnická (ale také bavlnářská i vlnařská) tkanina se zrnitým povrchem, který je vytvořen smyšlenou krepovou vazbou nikoli krepovou přízí.

Krepdešín

hedvábnická, velmi jemná průsvitná, jednobarevná nebo potištěná tkanina malé hmotnosti v plátnové vazbě. Má charakteristický krepový povrch vytvořený střídáním nití s S a Z zákrutem v útku v poměru 2:2. Vyrábí se z přírodního hedvábí, nebo z viskózového, acetátového, ale nejčastěji z polyesterového multifilu. Název pochází z původního francouzského “crépe de Chine“.

Krepon

hedvábnická jemná tkanina malé hmotnosti s plastickým povrchem napodobující stromovou kůru. Vyrábí se z krepového ostře točeného multifilu s rozdílným zákrutem osnovních a útkových nití. V útku se používá také bavlnářských, vlnařských nebo efektních nití.

Buklé

hedvábnická tkanina velké hmotnosti, jednobarevná převážně v plátnové vazbě. V útku jsou zatkávány buklé příze. Používá se na dámské kostýmy a šaty.

Matlasé

tkanina střední hmotnosti s plastickým vzorem a někdy počesanou rubní stranou. Vyrábí se technikou dvojitých tkanin, u nichž vzorují spojovací niti a vytváří žádaný plastický stehový vzor. Na matlasé se používá hedvábných přízí, bavlnářských, vlnařských nebo syntetických objemových přízí. Používá se na dámské župany, kabátky a dekorační účely. Název je odvozen z francouzského matelassé = vypolštářování nebo z arabského matlasé = polštářování postele.

Kloké

nebo také záhybová tkanina - je střední až velké hmotnosti s plastickým, vrásčitým povrchem. Plastického vzhledu je dosaženo vhodnou kombinací krepových nití v osnově a v útku s následným vysrážením nebo použitím dutinné či stehové vazby. Kloké je nejčastěji v jednobarevném uni provedení. Používá se na dámské šaty a pláště. Název je odvozen z francouzského cloque = srážení.

Piké

někdy nazývaná také stehová tkanina je hedvábnická plná, na omak tužší tkanina s plastickým geometrickým vzorem vytvořeným pomocí stehových nití v osnově i v útku. Má často listový nebo žakárský vzor. Používá se na dámské ošacení a doplňky.

Reverzíbl

těžká tkanina nejčastěji dvoubarevná, ale i vícebarevná, vyšší hmotnosti, oboulícní. Lícní vzor je v negativním provedení na rubní straně. Tká se technikou dvojitých tkanin v plátnové vazbě. Používá se na dámské šaty, kostýmy i pláště. Název je odvozen z francouzského reveresible = oboustranný.

Tvil

hedvábnická, měkká tkanina střední až velké hmotnosti s matovým leskem, tkaná v oboulícní keprové vazbě. Používá se na dámské šaty a vázanky. Název odvozen od anglického tweell = diagonální vzhled vazby.

Serž

hedvábnická tužší tkanina, mírně lesklá, středních hmotností, většinou jednobarevná v keprové vazbě. V osnově bývá použito viskózové multifilu, v útku bavlněné příze. Použití na podšívky. Název odvozen z latinského serica = hedvábný.

Taft

hedvábnická tkanina v plátnové vazbě tužšího omaku s mírným kovovým leskem. Osnovní nitě jsou hustě dostaveny. Vyrábí se z přírodního hedvábí nebo viskózového multifilu v různých obměnách. Název je odvozen z italského taffeta - lesklý.

Taft imprimé

potištěný taft.

Taft šanžán

(neboli chameleón) - barevně měnícího se vzhledu je dosaženo jednobarevnou osnovou a jinobarevným útkem. Používá se na podšívky nebo na slavnostní šaty.

Taft flér

potištěný výhradně květinovými vzory.

Taft brožé

taft s drobnými vzory vytvořenými pomocí brožovacího útku.

Taft ryps

taft s jemným příčným vroubkováním. Z přírodního hedvábí je v osnově použito organzinu, v útku trama (nit z méně jakostního přírodního hedvábí, tj. volně skané gréžové nitě).

Taft kvadrilé

s károvaným vzorem.

Taft ekosé

taft s velkým pestrým skotským kárem.

Taft rajé

má charakteristické podélné pruhy v různých barvách tištěné nebo tkané.

Taft travér

vyznačuje se příčným vzorováním.

Taft uni

v jednobarevném provedení.

Taft šiné

vyrábí se z potištěné osnovy, je tím dosaženo zastřeného výrazu vzoru.

Taft armyr

druh taftu s drobnými, nejčastěji geometrickými vzory, někdy i žakárovými kresbami v atlasové vazbě.

Taft satén

druh taftu tkaného v osnovním atlasu, rubní strana je lesklá, připomíná taft.

Atlas

hedvábnická, mírně tuhá, hladká tkanina střední hmotnosti s vysokým leskem, tkaná v atlasových vazbách. Používá se na podšívky a dámské ošacení. Název odvozen od použité vazby.

Atlas barchet

hedvábnická tkanina s lesklou lícní stranou, tkaná v pětivazné až osmivazné atlasové vazbě. Rubní strana je počesaná. Používá se na dámské župany.

Satén

všeobecný název pro velmi lesklé hedvábnické tkaniny s atlasovou vazbou útkovou nebo osnovní, tkané z jemného multifilu. Podle charakteristických detailů se rozlišují satény na několik druhů.

Mikrosatén

velmi jemná hedvábnická tkanina v atlasové vazbě utkaná z mikrovlákenného materiálu.

Satén dubl

hedvábnická tkanina velké hmotnosti se dvěma osnovami rozdílné barvy. Lícní a rubní strana má odlišnou lesklou barvu. Používá se na dámské pláště a kostýmy. Název je odvozen z francouzského satin double face = oboulícní atlas.

Satén krep

lesklá hedvábnická tkanina v atlasové vazbě s drobnými efekty v krepové vazbě. Používá se na dámské šaty.

Satén gaufré

měkká hedvábnická tkanina střední hmotnosti v atlasové vazbě s gaufrovanými plastickými vzory.

Satén otoman

hedvábnická tkanina střední hmotnosti v základě s atlasovou vazbou, v určitých vzorech je přerušované žebrování tvořené rypsovou vazbou. Používá se na dámské šaty a pláště.

Satén dyšes

hedvábnická matově lesklá tkanina střední hmotnosti tkaná atlasovou vazbou. V husté osnově a řidším útku bývá použito odlišných materiálů. Používá se na podšívky, k dekoračním účelům i na dámské ošacení.

Dyšes

hedvábnická tkanina velké hmotnosti na lícní straně s vysokým leskem a hladkým povrchem. Je tužší, tká se v atlasové vazbě s bavlněným útkem. Používá se na dámské šaty, kroje, dekorační účely.

Brokát

hedvábnická lesklá, hustá tkanina velké hmotnosti z jemného přírodního hedvábí nebo chemických multifilů, tkaná žakárovou technikou. U jednobarevných brokátů je použito vícevazných atlasových vazeb se střídáním osnovních a útkových efektů. Vícebarevné nápadné a velkoplošné vzory jsou doplněny stříbrnými nebo zlatými nitěmi. Používá se na dámské společenské šaty, prošívané přikrývky a dobové oděvy.

Lamé

hedvábnická tkanina s lesklým zrnitým povrchem vytvořeným použitím metalizovaných nití, které nevytváří vzor, ale spíše pokrývají celou plochu tkaniny, tkané v atlasové vazbě. Použití na dámské společenské šaty.

Lavanda

tkanina s charakteristickým krepovým povrchem z měďnatého hedvábí. Vyrábí se v plátnové vazbě, v útku se používá krepových nití s S a Z zákrutem v pořadu házení 2:2. Název pochází z obchodního označení pro krep pocházející z Orientu. Použití: na dámské šaty, halenky, šátky a šály.

Gabardén

hedvábnická tkanina velmi hustá a jemná, tkaná ve vazbě vícestupňových keprů charakteristická zřetelným strmým žebrováním. Použití: na dámské šaty.

Elastik

hedvábnická tkanina s velkou pružností středních až větších hmotností. Tká se v různých vazbách s elastickými nitěmi (z elastomerových vláken ze segmentovaného polyuretanu např. lycra) v útku. Používá se na bokovky, plavky nebo jiné přiléhavé dámské ošacení.

Naté

hedvábnická tkanina velké hmotnosti s plastickým povrchem v panama vazbě. Tká se z hrubého multifilu v osnově a z efektních hrubších bavlněných nebo vlněných přízí v útku. Používá se na dámské šaty. Název odvozen z francouzského natté = pletená rohož.

Průběžný test
  1. Hedvábnický šantung je často napodobován, co je pro něj charakteristické?
  2. Čím se liší krepžoržet od pískového krepu?
  3. Čím se liší podšívkové tkaniny taft, serž a satén?
  4. Co je charakteristické pro brokát?
  5. Z jakých vláken, nití se vyrábí buret?
  6. Z jakých vláken je vyráběn tusor?
  7. Popište vzhled taft šanžánu
  8. V jaké vazbě a z jakých nití je tkán dyšes?
  9. Co je typické pro naté?
  10. Popište vzhled krep saténu (osnovní a útkové nitě).
nahoru