textilní terminologie - zbožíznalství > tkaniny > Tkaniny bavlnářského typu

Tkaniny bavlnářského typu

Bavlnářské tkaniny jsou vyrobeny z bavlněných vláken, z chemických vláken bavlnářského typu nebo jejich směsí tak, že mají vzhled i charakter tkanin z bavlněných vláken. Tyto tkaniny vynikají příjemným omakem a výbornou savostí. Bavlnářské tkaniny lze dělit různými způsoby:

podle výrobní technologie (hladké, listové, žakárské, potištěné)

podle způsobu vybarvení (vybarvení provedeno ve vlákenné surovině, v přízi nebo na tkanině)

podle účelu použití (na ložní prádlo, košilové, oděvní, šatové či technické tkaniny)

Tkaniny bavlnářského typu jsou dále uspořádány tak, aby bylo možno postihnout i malé rozdíly mezi velmi podobnými typy. Použití některých tkanin je velmi široké. U jednotlivých typů je uvedeno jen původní nebo nejčastější použití.

Mul

velmi řídká tkanina z jemných, volně točených přízí s porézním povrchem, tkaná v plátnové vazbě. Slouží jako sanitární materiál a pro technické účely.

Organtýn

řídká tkanina o malé plošné hmotnosti v plátnové vazbě, vyrobená z málo točených přízí, které mohou pojmout velké množství škrobu. Tímto škrobem je tkanina silně vyztužena tak, že nemá téměř žádnou splývavost. Používá se na vyztužení krojů, dámských oděvů a pokrývek hlavy.

Etamín

řídká, průhledná tkanina vyrobená v plátové vazbě z ostře skané, avšak nepřekroucené jemné příze. Název tkaniny je odvozen z francouzského etamine - síto, řešeto. Použití: dámské letní šaty a halenky.

Mušelín

tkanina je vyrobena z volně točených, neopalovaných přízí v plátnové vazbě. U bavlnářského mušelínu jsou na povrchu znatelná jemná, odstávající vlákna.

Indické plátno

vzdušná, splývavá tkanina v plátnové vazbě, měkkého omaku, mírně průsvitná s jemným strukturálním povrchem, který připomíná rukodělné výrobky. Název je odvozen od typických bavlněných tkanin malé hmotnosti ručně tkaných v Indii.

Batist

průsvitná tkanina malé hmotnosti na omak velmi jemná, tkaná z jemných přízí v hustě dostavené plátnové vazbě. Na výrobu batistů se používá těch nejkvalitnějších bavlněných vláken. Hotové tkaniny jsou bělené, jednobarevné nebo i potištěné. Původní název byl určen pro lněnou tkaninu a je odvozen od prvního výrobce tkaniny tohoto druhu Francouze Jeana Batista. Použití: dětské prádlo, výšivky, kapesníčky.

Popelín

tkanina v plátnové vazbě, měkká a hustá. Osnovní nitě jsou hustě dostavené a jemnější než niti útkové, tím vzniká na tkanině jemné příčné žebrování charakteristické pro popelín. Tyto tkaniny bývají mercerované. Použití na pánské košile, dámské šaty.

Panama

měkká tkanina s charakteristickou vazbou, od níž je odvozen i její název. Silně škrobená panama se používá na vyšívání, s měkkou úpravou se používá na letní košile.

Oxford

tkanina střední hmotností, s porézním povrchem, tkaná ve vazbě zesíleného plátna. Často je tkaná jako vícebarevná, v pruzích nebo kárech. Používá se na sportovní a pracovní košile. Název je odvozen od dříve módních sportovních košil, které nosili studenti v Oxfordu.

Véba

v plátnové vazbě hustě dostavená tkanina z přízí středních jemností používaná k výrobě ložního prádla (tzv. prádlová véba) nebo na dámské halenky. Véba je jemnější provedení molina.

Molino

obecný název pro tkaninu tužšího omaku, vyráběné ze středně jemných přízí v plátnové vazbě se čtvercovou dostavou. Používá se režné, bělené, barvené i potištěné k nejrůznějším účelům jako např. kapsovina, trenkovina, zástěrovina nebo jako dekorační, ale i technická tkanina. Véba je jedním z typů molina.

Zefír

bavlnářská košilová tkanina tkaná v plátnové vazbě se stejnou dostavou v osnově i útku, z jednoduchých i skaných přízí, často barevně snovaná, pestře tkaná nebo i potištěná.

Kartoun

řidší hladká tkanina střední hmotnosti tkaná v plátnové vazbě ze středně hrubých přízí. Tato skupina tkanin bývala dříve označována jako "koton" a pod tímto názvem se chápal větší rozsah bavlnářských tkanin středních a větších hmotností tkaných v plátnové vazbě, používané nejvíce na ložní prádlo a prostěradla. Název je odvozen z anglického cotton - bavlna.

Kreton

hrubší tkanina velké hmotnosti v plátnové vazbě, nejčastěji bývá potištěn. Je to hrubší kartoun, který slouží ponejvíce jako dekorační tkanina. Původně se tohoto názvu používalo pro potištěný kepr tkaný s útkem z odpadového bavlněného materiálu nebo pro plátno ze lněné osnovy a konopného útku. Název je odvozen z francouzské vesnice Cretone, kde se tyto tkaniny vyráběly.

Renforcé

hrubší tkanina v plátnové vazbě s hustou dostavou v osnově i útku, často s tištěným vzorem. Původní renforcé bylo vyrobeno z konopí a používalo se ho na levné košile, dnešní bavlnářské renforcé se používá převážně na dětské letní ošacení. Název je odvozen z fr. renforcé = zesílený.

Tetra

označení pro měkkou bavlnářskou dutinnou tkaninu. Na povrchu jsou v plátnové vazbě vytvořeny čtverce nebo obdélníky dutinnou technikou. V režném nebo běleném provedení se používá na plenky nebo dětské osušky, v barevném na utěrky a ručníky.

Krakel

bavlněná tkanina malé hmotnosti v plátnové vazbě, která má na povrchu plastické vrapování různých tvarů. Toto tvarování je dosaženo silným tlakem na gaufrovacích kalandrech. Úprava je však dočasná, praním a žehlením zaniká.

Bavlnářský krep

tkanina středně hustá, vyrobená z jemných přízí v krepových vazbách. Jako bavlnářský krep jsou označovány i tkaniny v plátnové vazbě upravované louhováním (viz louhový krep) nebo ze směsi vláken (nejčastěji bavlna/polyester), které mají krepový povrch získaný gaufrováním. Používá se na dětské ošacení či dámské šaty.

Louhový krep

bavlnářská tkanina tkaná v plátnové vazbě. Na povrchu tkaniny je různé vrapování vytvořené chemickou cestou - roztokem hydroxidu sodného. V místech, kde je tkanina potištěna tímto roztokem dojde ke smrštění a tím se vytvoří krepový efekt - často podélné či příčné vrapování. Krepy jsou většinou potištěny. Používají se pro výrobu ložního prádla, ale i dámské a dětské letní oděvy.

Piké

tkanina má tužší omak, s plastickým geometrickým vzorem. Tato skupina tkanin bývá také označována jako stehové tkaniny díky své konstrukci. Na lícní straně jsou jemné příze, stehové příze vytváří na tkanině "stehy" zvýrazněné větším napětím těchto nití. Často bývá použito pro zvýraznění plastického vzoru i hrubších nití výplňkových. Použití těchto tkanin je značně ovlivněno módou, vyrábí se z nich dámské halenky, šaty.

Vaflová tkanina

měkká tkanina s plastickým geometrickým povrchem vytvořeným pomocí vaflové vazby. Na povrchu jsou drobné čtverce, jejichž kontury jsou vyvýšené a střed prohloubený. Těchto tkanin se používá díky dobrému sání především na ručníky, na některé typy letních šatů a v poslední době i na oděvy pro volný čas.

Štruk

tužší tkanina s podélným, příčným nebo úhlopříčným plastickým žebrováním, které vzniká použitou vazbou. Bavlnářský štruk bývá na rubové straně počesán, používá se ho na kalhoty, pláště, sportovní a pracovní oblečení.

Cajk

bavlnářská tkanina napodobující levnou vlnařskou tkaninu. Má střední až velkou hmotnost, vyrábí se z hrubších muliné přízí v osnově a vigoňových přízí v útku, nejčastěji v keprové nebo štrukové vazbě. Charakteristické jsou černošedé podélné proužky, které připomínají vlnařskou tkaninu. Tkanina je určena na pracovní oděvy a levné kalhoty. Název je odvozen z německého Zeug - veteš, dílo nebo něco podřadného, tedy výraz pro levnou podřadnou tkaninu.

Balonový ryps

tkanina středních hmotností s jemným příčným žebrováním, tkaná v plátnové vazbě se zvýšenou dostavou osnovních nití a silnějším útkem. Napodobují klasickou rypsovou vazbu. Balonové rypsy se tkají ze směsových přízí bavlnářského typu. Jsou většinou opatřeny hydrofobní úpravou. Používají se na dětské oděvy, ve větších hmotnostech na pláště. Název je odvozen od rypsové vazby.

Bavlnářský gabardén

je poněkud tužší tkanina, tkaná z jemných přízí ve vícestupňových keprových vazbách, často mercerovaná s hydrofobní úpravou. Používá se na dámské pláště.

Damašek

bavlnářská tkanina hustě dostavená, často lesklá, vyrobená z jemných přízí. Tká se žakárovou technikou v atlasových vazbách s velkoplošnými vzory. Používá se na ložní prádlo, některé typy damašků jsou vyráběny k oděvním nebo dekoračním účelům.

Kanafas

bavlnářská tkanina tkaná ze středně hrubých přízí v plátnové vazbě. Původní kanafasy byly charakteristické svým podélným pruhováním. Byly převážně vyráběny v kombinaci barev modra a bílá nebo růžová a bílá. Současný kanafas se vyrábí v nerůznějších barvách, většinou v kostkách menších i větších. Bývá zdoben vazebními efekty. Používá se na ložní prádlo, šaty i k dekoraci.

Činovatina

tkanina výrazná vazbou, která vytváří vzory čtverců nebo obdélníků nebo jiných geometrických obrazců střídáním osnovních a útkových keprových nebo atlasových vazeb při dodržení ostrého odvázání vazných bodů (na hranici vzoru je vždy oproti osnovnímu vaznímu bodu útkový a naopak). Použití na ručníky a ubrusy, v živých barvách je součástí některých lidových krojů.

Atlas grádl

hustá tkanina středních hmotností s charakteristickými podélnými pruhy. Vzoru se dosahuje střídáním osnovních a útkových atlasových vazeb. Pruhy jsou různých šířek a v rozmanitých vzorových obměnách. Použití: na ložní prádlo.

Atlasový brokát

bavlněná, hustě dostavená tkanina, velké hmotnosti v atlasové vazbě s reliéfními pestrými vzory, nejčastěji květinovými, které jsou vytvářeny žakárskou technikou. Používá se na výrobu dámských oděvů.

Bavlnářský satén

hustá tkanina v atlasové vazbě s hladkým a lesklým povrchem z jemnějších přízí, mercerovaná a kalandrovaná. Některé druhy potištěného bavlnářského saténu se nazývají pro svůj lesk silk; název je odvozen z anglického silk = hedvábí. Používá se na ložní prádlo a dámské šaty.

Klot

tkanina s hladkým matným povrchem, střední hmotnosti, tkaná z jemných ostře točených osnovních nití a méně točených měkkých útkových nití. Tká se v útkové atlasové vazbě s vysokou dostavou. Původní klot byl černý. Dnes se vyrábí v jasných a pastelových odstínech. Používá se na pracovní pláště, trenýrky, prošívané přikrývky.

Pracovní kepr

hrubší bavlněná tkanina střední hmotnosti vyráběná v keprové vazbě. Na povrchu má zdůrazněné šikmé řádkování. Bývá lehce škrobená a používá se především na pracovní oděvy. Název vznikl kombinací účelu použití a použité vazby tkaniny.

Bavlnářský flanel

tkanina střední hmotnosti s příjemným omakem a hustým krátkým vlasem, který částečně zakrývá plátnovou nebo keprovou vazbu. Používá se na zimní košile, halenky, šaty.

Flanýlek

tkanina velmi jemná, malé hmotnosti s jemným vlasem a se zřetelnou plátnovou nebo keprovou vazbou. Použití na dámské košile.

Barchet

tkanina střední hmotnosti, tkaná v plátnové nebo keprové vazbě. Líc je hladký, rub počesaný. Barchety jsou většinou potištěné. Používají se na sportovní košile, dětské ošacení nebo dámské šaty. Název pochází ze středověku a je odvozen z latinského barracanus - původní hrubá tkanina z velbloudí vlny, která svým vývojem přešla v dnešní bavlnářský typ.

Denim

tužší tkanina tkaná v keprové vazbě v kontrastních barvách osnovních a útkových nití (nejčastěji modrá osnova a bílý útek). Používá se na sportovní oblečení typu džínových oděvů. Název je odvozen z franc. de Nimes = z Nimes (v městě Nimes se tato tkanina původně vyráběla a byla určena na výrobu pracovních oděvů).

Dyftýn

měkká tkanina s hustým nízkým (vyčesaným a postřiženým) vlasem na lícní straně. Tkanina střední hmotnosti se tká v atlasové vazbě ze středně jemné příze v osnově a hrubší v útku. Dyftýnu se dříve říkalo duvetin nebo také opičí kůže, protože jeho plstnatý povrch připomíná jelenicovou kůži. Používá se na sportovní bundy, vesty a dámské pláště.

Manšestr

tkanina vlasová, střední až velké hmotnosti s různými šířkami plastických vlasových podélných pruhů. Tkanina má jednu osnovu z jemných skaných přízí a dvojí útek. Jeden útek je vazný, druhy vlasový je po utkání rozřezán. Vlas se pak napařuje, kartáčuje, postřihuje. Tkanina se na rubu často tuží. Manšestr se používá na sportovní a dětské oděvy. Název je odvozen od anglického města Manchester, kde se tyto tkaniny vyrábí.

Prací kord

někdy také nazýván prací manšestr, je vlasová tkanina malé až střední hmotnosti s podélnými jemnými hustými proužky. Vyrábí se z jemných osnovních nití ze středně jemných nití útkových (vazní a vlasové). Často bývá potištěn. Používá se na dětské oděvy.

Samet

vlasová tkanina středních hmotností s hustým krátkým vlasem, který je vytvořen řezáním vlasového útku - útkový samet nebo řezáním vlasové osnovy - osnovní samet. Po rozřezání se vlas kartáčuje, postřihuje a dále upravuje různými způsoby. Podle použité kvality bavlněných vláken a jemností nití lze dělit samety dále na oděvní a nábytkářské.

Smyčková tkanina

jinak také nazývána jako froté - je větší hmotnosti, s měkkým omakem. Na jedné nebo i obou stranách tkaniny jsou vytvořeny speciální technikou smyčky. Používá se zejména na osušky, ručníky, plážové soupravy.

Sypkovina

(nebo také inlet - německý obchodní název) je hustě dostavená bavlnářská tkanina v plátnové nebo třívazné keprové vazbě, používaná na ložní prádlo. Vyrábí se buď z čisté bavlny nebo ve směsích s viskózou nebo polyesterem. Tká se buď s barevnou osnovou a režným útkem nebo se režná tkanina barví v kuse. Sypkoviny se kalandrují tak, aby nepropouštěly peří.

Kanava

řídká tužená tkanina s mřížkovým efektem. Vyrábí se z hrubší skané příze s kanavovou vazbou. Používá se na ruční výšivky, s měkkou úpravou na letní košile.

Stramín

tuhá, řídká, prolamovaná tkanina. Vyrábí se z jemnější skané příze nebo hrubší jednoduché ve vazbě panamové s pravidelnými mezerami mezi nitěmi. Používá se na ruční vyšívání.

Kalmuk

hustá, oboulícní dvojútková tkanina velké hmotnosti, oboustranně počesaná. Lícní strana má plně zakrytou vazbu. V útku se používá vigoňových nebo viskózových přízí. Tká se pestře na listových stavech. Používá se na přikrývky nebo ke speciálním účelům jako je např. zimní řeznické pepito.

nahoru