Oděvy pro dolní část těla

Podle střihových znaků rozdělujeme oděvy pro dolní část těla na sukňové a nohavicové.

Sukňové oděvy

Sukňový oděv, jediným obalem přikrývá pánev a obě dolní končetiny. Zhotovuje se tak, aby se mohl oblékat ovinutím okolo těla nebo navlečením. Podle toho je ovinovací nebo navlékací sukňový oděv.

Sukně

ženský vrchní sukňový oděv. Může být buď samostatná k halence, popřípadě k pulovru, nebo patří ke kostýmu, kdy je kostýmovou sukní. Změna délky a šířky sukně ovlivňuje módní styl celého dámského oděvu. Sukně má rozmanité tvary, vytvořené převážně střihem. Rozlišujeme sukni s pasovým límcem nebo bez pasového límce. Zvláštní je šatová sukně, ale ta patří mezi trupové oděvy. Počet dílů určuje, zda je sukně jednodílná, dvoudílná, čtyřdílná i vícedílná.

Rovná sukně
má dolní obvod přibližně stejný jako obvod v oblasti boků, takže její tvarová silueta je rovná. Pro pohodlnější chůzi bývá u dolního kraje opatřena jedním nebo dvěma rozparky.
Rozšířená sukně
od úrovně boků se rozšiřuje, dolní obvod má o 8 až 16 cm větší než obvod boků. Nejčastěji bývá vícedílná.
Zúžená sukně
od úrovně boků se zužuje, dolní obvod má většinou o 4 až 6 cm menší než obvod v oblasti boků. Pro pohodlnější chůzi bývá u dolního kraje opatřena jedním nebo dvěma rozparky.
Zvonová sukně
od úrovně boků se výrazně rozšiřuje. Má dolní obvod zvětšený tak, že se z volnosti materiálu pod bokovou linií těla vytvářejí na sukni zvonové záhyby
Sukně se záhyby
má vepředu, vzadu, případně na boku jeden nebo více záhybů, podle jejichž počtu může být jednozáhybová tedy mívá jeden protizáhyb nebo pravostranný záhyb sahající od spodu k bokové přímce, případně jen do první třetiny délky sukně; přitom může být se záhybem předním, zadním nebo bočním. Dále je dvouzáhybová sukně, která má jeden záhyb vpředu a jeden vzadu, případně oba dva má souměrně umístěné vpředu nebo vzadu; může být i vícezáhybová sukně. Skládaná sukně má po celém obvodu rovnoměrně rozmístěné ležaté záhyby. Podle druhu záhybů rozlišujeme jednosměrně skládanou sukni, protizáhybovou skládanou sukni.
Plisovaná sukně
má plisováním vypracované pravidelné záhyby nebo protizáhyby do libovolného tvaru a seskupení, její ustálenou variací je vějířovitá sukně, která má po celém obvodu rovnoměrně rozmístěné záhyby do zvonovitého vzhledu, přičemž se paprskovitě sbíhají a končí v místech obvodu boků.
Ovinovací sukně
vyznačuje se širokým podélným přeložením, zapíná se jen v pase
Celozapínací sukně
je ovinovací sukně, která se zapíná po celé své délce.
Zřasená sukně
je volná sukně v pase upravená řasením.
Džínová sukně
zhotovená z denimu sportovního ležérního stylu, bohatě prošitá nití kontrastní barvy.
Kalhotová sukně
sukně sportovního střihu s charakteristickými znaky kalhot s širokými nohavicemi a sedovým švem. Podle střihové úpravy může být kalhotová sukně vícezáhybová, řasená nebo skládaná. Její délka je přizpůsobena platným módním požadavkům.
Večerní sukně
bohatě zvonová a vystřižená z více dílů, bývá dlouhá přibližně až k chodidlům, krátká večerní sukně má délku běžné vycházkové sukně, ale zhotovují se i tříčtvrteční večerní sukně.
Spodnička
ženský spodní sukňový oděv. Může být navlékací nebo ovinovací. V pase má rozparek nebo pružné řasení. Dostává přívlastek clonící, je-li určena na nošení pod letní průsvitné šaty, kdy je z hustších materiálů nebo je vyztužená spodnička, většinou z naškrobeného materiálu, která je směrem dolů hodně rozšířená, aby se dosáhlo výrazně rozšířené siluety vrchního oděvu.
Zástěra
vrchní ovinovací sukňový oděv na zakrytí přední, boční nebo zadní části těla, přičemž vpředu může sahat až na prsní část. Po ovinutí na tělo se nejčastěji připevňuje vázačkou. Většinou chrání vrchní oděv. Odívá-li tělo jen od pasu dolů, je to podpasová zástěra; při prodloužení vpředu i nad pas o náprsník dostává název náprsníková zástěra . Zvláštní je ovinovací zástěra, která je střihově rozšířena tak, že odívá téměř celé tělo pod pasem. Na velikosti rozšíření ovinovací zástěry závisí, zda se její zadní protilehlé kraje dotýkají, překrývají nebo zda jsou od sebe rozestoupené. Podle toho by bylo možné odvodit názvy dotyková, překrývací nebo rozestoupená ovinovací zástěra. Šatová zástěra je podobná šatům, chrání celý oděv.

Nohavicové oděvy

Nohavicový oděv, pokrývá pánev těla a dolní končetiny buď celé nebo jejich část. Od rozkroku se rozdvojuje. Horní část nohavicového oděvu nad rozdvojením se nazývá pánev oděvu. Rozdvojené části jsou levá a pravá nohavice. Jestliže je v pase přiléhavý, má v pánvové části rozparek. Je-li volný, je bez rozparku a stahuje se pružným řasením. Nohavicový oděv je spodní a vrchní. Sem patří zejména kalhoty, spodky, trenýrky, kalhotky a punčochové kalhoty.

Kalhoty

jsou vrchním pánským nebo dámským nohavicovým oděvem. Pánské kalhoty mají rozparek v přední pánevní části kalhot, dámské na levé straně, který umožňuje jejich snadné oblékání. Nohavice mohou být různé délky. Podle délky rozlišujeme dlouhé kalhoty, které sahají přibližně ke kotníkům a jsou široké podle módy; tříčtvrteční kalhoty sahají asi do poloviny lýtek; krátké kalhoty sahající do krajiny kolen, ale trendy módy vyžadují i stehenní, nadkolenní a podkolenní krátké kalhoty. Všechny mohou být manžetové nebo bezmanžetové, podle toho jak jsou zakončeny. Výrazné střihové rozdíly nebo účel vytvořily ještě několik druhů kalhot.

Oblekové kalhoty
tvoří součást pánského obleku a jsou zhotoveny z téhož materiálu jako sako, příp. vesta.
Separátní kalhoty
samostatný nohavicový oděv, netvoří součást oblečení.
Frakové kalhoty
jsou bez manžet, obvykle mají na bočních švech našité lampasy.Tvoří součást frakového obleku.
Smokinkové kalhoty
součást smokinkového obleku. Jsou bez manžet, obvykle mají na bočních švech našité lampasy.
Žaketové kalhoty
jsou hladké bez manžet zhotovené zpravidla z proužkového materiálu.
Džíny
nekonvenční nohavicový oděv zhotovený z denimu. Mají specifický střih, zpravidla přiléhavé siluety, s četným výrazným prošíváním švů a krajů a jsou vybaveny nápadnou kovovou drobnou přípravou i ochrannou značkou výrobku. Jsou součástí džínového oblečení jako jsou sukně, vesty, bundy dokonce obuv a doplňky.
.
Sportovní kalhoty
tvarovým řešením umožňují dynamiku pohybu a použitou textilií, maximálně zajišťující fyziologický komfort lidského těla. Střihově jsou přizpůsobeny různým druhům sportu, podle kterého je odvozen jejich název, např. lyžařské, kalhoty, jezdecké kalhoty, cyklistické, golfky atd.
Jezdecké kalhoty
jsou na bočních stranách odshora až po kolena balónovitě rozšířeny a pod koleny, kde mají rozparky, přiléhají, aby se na ně mohly obout vysoké boty. Dole mají jezdecké kalhoty pružné podpínky. Nosí se hlavně při jízdě na koni; sedací kroková část nad kolenem je zpevněna náložkou. Jezdecké kalhoty bývají součástí některých vycházkových uniforem.
Golfky
úzké sportovní kalhoty sahající pod kolena kde se zapínají různými způsoby. Podobají se pumpkám, ale jsou kratší a nejsou podkasané. Původně se používaly při golfu, z čehož je odvozen jejich název. Jsou oblíbené při turistice a sportech. Golfky se nosí také jako součást lesnické uniformy.
Pumpky
kalhoty sportovního stylu, zapínané na manžetu pod koleny nebo pod kotníky. Obvykle jsou podkasané v různých výraznějších šířkách. Nosí se jako samostatný oděv nebo jsou součástí sportovního oblečení.
Teplákové kalhoty
vrchní dlouhé kalhoty z pleteniny, většinou bez rozparku v pánvové části, v pase stažené pružným řasením. Dolní část nohavic je volná nebo rovněž stažena pružným řasením, ale i zdrhovadlem. Jsou součástí teplákové soupravy. Slouží jako součást sportovního oděvu.
Šponovky
dlouhé přiléhavé sportovní kalhoty z elastického materiálu v dolní části s podpínkami.
Legíny
přiléhavé sportovní kalhoty z elastického materiálu různých délek, často bez kapes.
Lyžařské kalhoty
klasické se od kolen ke kotníkům zužují, nebo těsně tělo obepínají. Pod chodidlem mají podpínky a jsou zasunuty do bot. Zhotovují se z elastického materiálu. Dalším typem jsou tzv. oteplovačky, pohodlného volného střihového řešení s kapsami na zdrhovadlo, často podšité a vložkované hřejivým rounem.
Kamaškové kalhoty
jsou vyrobeny z pleteniny a jejich nohavice mohou být opatřeny podpinkou.
Cyklistické kalhoty
jsou přiléhavé siluety, obvykle krátké, vyrobené z elastického materiálu malé hmotnosti a rozmanité barevnosti, opatřené ochrannou rozkrokovou náložkou.
Fighters trousers
kalhoty pro výkon bojového umění. Jsou volné siluety s charakteristickým rozkrokovým klínem střiženým po diagonále. Vesměs se vyrábí v bílé nebo černé barvě z bavlněného kepru.
Cigaretové kalhoty
dlouhé, rovně střižené kalhoty, jejichž nohavice mají od kolenní přímky stejnou šířku.
Rourové kalhoty
úzké, přiléhavé, rovně střižené kalhoty se zažehlenými nebo nezažehlenými přehyby.
Zvonové kalhoty
jejichž nohavice jsou od úrovně kolen nápadně zvonovitě rozšířené a u dolního okraje je jejich šířka více než 30 cm.
Bederní kalhoty
pánské, ale i dámské kalhoty zakrývající pánevní část těla a obě končetiny. Charakteristický je snížený pas do roviny beder.
Torero kalhoty
přiléhavé, postavu obepínající dámské kalhoty, sahající pod kolena. Nohavice jsou ukončeny postranními rozparky, které jsou někdy opatřeny ozdobnými knoflíky. Říká se jim také kapri kalhoty.
Bermudy
bermuda kalhoty, rovného střihu, také přiléhavé siluety sahající těsně nad kolena, dolní kraj je ukončen manžetou. Tvoří součást letního sportovního nebo plážového oblečení. Bývají také součástí letního kostýmu.
Šortky
dámské i pánské, ale i dívčí a chlapecké kalhoty s délkou nohavic nad kolena, která se stejně jako tvarové řešení řídí platnými módními trendy. Hot pants, název pro krátké dívčí kalhoty s délkou nohavic jen těsně pod rozkrok. Tvořily součást mladé módy koncem 60. let 20. století. Název je odvozen z ang. Hot pants-žhavé kalhoty.
Pracovní kalhoty
jsou střihem, materiálem a vypracováním přizpůsobeny k vykonávání tělesné práce v určitém prostředí. Volnější střih umožňuje pohodlný pohyb a změny polohy pánve a dolních končetin. Ustáleným typem pracovních kalhot jsou montérky, které se v pase upevňují obyčejně stáhnutím tkanice navlečené v tunýlku. V okolí kotníků mívají na stažení sponu. Prošité pracovní kalhoty jsou zevnitř podloženy rounem nebo vatelínem a pro svou hřejivost se používají v chladném prostředí.
Kalhotky
ženský denní spodní kalhotový oděv v pase upevňovaný pružným řasením. Většinou jsou z pleteniny s elastanem. Kalhotky mohou být krátké, sahající nejvíce po kolena, tříčtvrteční, dosahující k lýtku, nebo dlouhé, sahající přibližně po kotníky. Krátké kalhotky se ještě rozdělují podle délky na pánvové, které na bocích nedosahují ani k sedové linie, stehenní kalhotky sahající do poloviny stehen a nadkolení kalhotky. Tanga kalhotky nepokrývají hýždě.
Punčochové kalhoty
pletený výrobek, obepínají těsně pánevní část těla a dolní končetiny. Nohavice jsou ukončeny tvarovými šlapkami. Mohou být jak dámské, které nahrazují punčochy, tak i pánské. Nejčastěji se vyrábí dětské punčochové kalhoty.
Trenýrky
krátký nohavicový oděv bez pánvového rozparku. Vyrábějí se z lehké tkaniny a v pase se stahují pružným řasením. Trenýrky rozdělujeme na mužské a ženské.
Slipy
pánský spodní oděv přikrývající pánevní část těla, bez nohavic, v pase stažený pruženkou, zhotovený nejčastěji z pleteniny, v přední pánevní části s rozparkem.
Trenkoslipy
krátký nohavicový oděv s rozparkem v přední pánevní části, zhotovený nejčastěji z pleteniny s elastanem. Specifický druh trenkoslipů přiléhavé siluety módního střihu jsou boxerky
.
Spodky
pánské a chlapecké spodní kalhoty různých délek, v přední pánevní části s rozparkem.
nahoru