Zapínání

úprava vypracovaná na přechodné spojení protilehlých částí výrobku pomocí určitého zapínadla. Konkrétní zapínání se odvozuje od názvu zapínadla, rozlišuje se knoflíkové, zdrhovadlové, vázačkové, spínátkové a na stuhový uzávěr (velcro pásky).

Podle technologických znaků se zapínání dělí na:

Překrytové zapínání
protilehlé hraniční, zapínací kraje jsou přeloženy přes sebe. Podle toho který zapínací kraj je navrchu rozlišujeme levostranné zapínání (navrchu je levý zapínací kraj, používá se zejména u pánského oblečení) a pravostranné zapínání (navrchu je pravý zapínací kraj, používá se zejména u dámského oblečení). Každé z nich může být jednořadové s užším překrytem a zapínadly umístěnými v linii myšlené středové čáry těla, (překrytí je 30 ÷ 50 mm) nebo dvouřadové se širším překrytem (min. 40 mm a více) a zapínadly umístěnými ve stejné vzdálenosti na obě strany od středové čáry těla ve dvou řadách.
Podkrytové zapínání
má protilehlé kraje spojené prostřednictvím podkrytu, jako je např. zapínání kalhotového rozparku. Podkryt je přinechaná nebo našitá spodní plocha oděvu podél kraje, zapínající se jeho částí, podložená pod nákrytem. Nákryt je vrchní plocha oděvu pokrývající podkryt.
Nákrytové zapínání
má protilehlé kraje spojené prostřednictvím nákrytu.
Dotykové zapínání
ve kterém se protilehlé hraniční kraje dotýkají, jako je zapínáni na zdrhovadlo. Rozestoupené zapínání má protilehlé hraniční kraje po zapnutí od sebe vzdálené.
Skryté zapínání
je překrytové, podkrytové nebo nákrytové, lištové (vypracované se zapínací lištou), nebo ruboknoflíkové, spínátkové (s dírkami, spínátky či knoflíky na vnitřní ploše zapínané části oděvu). Zapínadla jsou po zapnutí oděvu z lícní strany neviditelná.
Vnější zapínání
má zapínadla na lícové ploše oděvu a po jeho zapnutí jsou viditelná.
Můstkové zapínání
protilehlé hraniční kraje se zapínají příčným přechodem. Zapínadla z jedné zapínané plochy na druhou prostřednictvím smyčky a olivy (smyčkové) nebo zápinky s knoflíkem (zápinkové zapínání), příp. sponou. Přední díly se nejčastěji zapínají symetricky na přední střednici překrytovým zapínáním pomocí knoflíků a dírek. Část předního dílu od střednice k fazónovému kraji se nazývá překlad. Řídí se velikostí knoflíků a tloušťkou použitého materiálu. U překrytového zapínání jsou fazónové kraje přeloženy přes sebe podle šíře překladu (střednice obou dílů se shodují). Šíře plochy přeložení fazónových krajů se nazývá překrytí.
nahoru