Zpevňovací (tvarovací) a jiné oděvy

Jsou však i takové oděvy, které nelze jednoznačně zařadit, poněvadž mají znaky dvou odlišných skupin nebo mají názvoslovný základ z jiné skupiny, než je skupina, do níž patří, případně mají speciální střihové nebo účelové vlastnosti. Tak je to např. u kombinézy, která má znaky kalhotového i trupového oděvu. Do této skupiny patří:

Kombinéza

Oděv, který vznikl střihovým zkombinováním kalhot a blůzy do jednoho celku. Pro lehčí oblékání má kombinéza obyčejně vepředu dlouhý rozparek od průkrčníku až k sedové přímce.V pase se kombinéza stahuje. Používá se jako pracovní oděv (nahrazuje montérky), v jiném zlepšeném provedení a z odpovídajících materiálů tvoří sportovní, popř. vycházkový oděv. Kombinézou se také nazývá jednoduché pletené oblečení pro kojence a děti, někdy i dospělé, jehož trupová část s kalhotami tvoří jeden celek. Zimní kombinéza má dlouhé rukávy, které mohou být ukončeny pěstničkami a dlouhé kalhoty s bačkůrkovými chodidly. Součástí kombinézy bývá také kapuce. Letní kombinéza má obvykle krátké rukávy i kalhoty.

Dupačky
vrchní oděv z pleteniny určený pro kojence a batolata, skládá se z trupové části a kalhot, které jsou ukončeny šlapkami.
Overal
sportovní nebo módní vycházkový oděv střihově podobný kombinéze. Může být s rukávy i bez rukávů.

Body

dívčí a dámský trupový oděv, který vznikl střihovým zkombinováním kalhotek a živůtku do jednoho celku. Je zhotovený z oděvního materiálu menší hmotnosti s rukávy i bez rukávů se zapínáním v rozkrokové části. Má uplatnění jako vrchní i spodní oděv.

Podprsenka

dámský a dívčí spodní oděv, který zpevňuje a tvaruje prsa a umožňuje správné padnutí oděvu. Je opatřena ramínky a jestliže je bez nich, má zpevňující kostice. Rozlišují se podprsenky nízké, polovysoké, vysoké a mateřské. Nízká podprsenka nemá pod košíčky žádné nebo jen nepatrné sedlo. Polovysoká podprsenka má pod košíčky přibližně 2,5-3 cm široké sedlo. Vysoká podprsenka má pod košíčky 15-20 cm široké sedlo. Mateřská podprsenka má hlubší košíčky a zapínání vepředu.

Šněrovačka

pevný kosticemi vyztužený živůtek na stažení podprsí a pasové části těla. Zpravidla je opatřena šněrováním.

Podvazkový pás

dámský nebo dívčí tvarovací oděv zhotoven jak z elastického, tak i pevného materiálu, obepínající pas i boky. Na dolním okraji je opatřen výběžky se zapínadly na připnutí punčochy. Může být úzký, nebo široký. Široký navíc slouží k formování pánevní části těla.

Bokovka

dámský pružný tvarovací oděv obepínající pánev až po sed. Na dolním kraji je opatřen podvazky (tkalouny) sloužící k připevnění punčoch. Kalhotová bokovka je v dolní části upravena do tvaru kalhotek

Korzet

dámský tvarovací spodní oděv, vzniklý spojením podprsenky a bokovky. Zhotovuje se z elastického materiálu malé hmotnosti. Zapíná se na šněrování, na háčky, popřípadě na zdrhovadlo.

nahoru