Ostatní součásti a části oděvů

Lišta

Podlouhlá součást oděvu zhotovená z pruhu textilie, která podle úpravy umožňuje skryté zapínání, nebo kryje a zároveň zdobí prostřižení kapsy. Rozeznáváme lišty:

  • Kapsová lišta, která přikrývá a upevňuje nebo zdobí kapsový otvor
  • Výpustková lišta vytvořená širším vypuštěním podsádky
  • Zapínací lišta rozparková vytvořená k zapínání,
  • Krajová lišta - zapínací lišta, která se kryje se zapínacím krajem oděvu.

Patka

Příklopka všitá do kapsového otvoru nebo nad něj. Slouží k zapnutí kapsy, ale i jako ozdoba. Může tvořit i falešnou kapsu. Má nejrůznější tvary.

Dragoun

Ozdobný krátký pásek, umístěný v pase zadního dílu, kabátu, kabátku, šatů apod. Může být jednodílný nebo vícedílný. Vedle zdobné funkce je určen i ke stažení oděvu v pase. Rozlišujeme nakládaný dragoun, který je našitý nebo jinak připevněný na zadní díl kabátu v pase po celém obvodu, nebo volný dragoun, všitý či připnutý do bočních švů s neupevněnými podélnými okraji.

Pásek

součást oděvu pruhového tvaru určená zpravidla k zapnutí a stažení oděvu.

Stahovačka

pásek se zapínadlem určený ke stažení oděvu; skládá se ze stahovačkového pásku a přezkového poutka.

Poutko

úzký pásek z textilního nebo jiného materiálu určený k přidržení provléknutí, nárameníku nebo jiné části oděvu, ale někdy jen jako ozdobný prvek. Zavěšovací poutko je z oděvního nebo jiného materiálu, slouží k zavěšení oděvu.

Zápinka

šitá nebo tkaná součást přizpůsobená k zapínání; zhotovuje se různým způsobem.

Podpínka

proužek pruženky nebo jiného materiálu, připevněný k dolnímu kraji lyžařských nebo jiných sportovních kalhot; obepíná chodidla a tím zamezuje vysunování kalhot.

Pasový límec

pásek všitý k pasovému okraji kalhot nebo sukně, který zpevňuje a po zapnutí zjišťuje držení oděvu v pase. Prodloužený pasový límec, jehož ukončení je prodlouženo přes přední kraj oděvu v pase a upraveno na zapínání.

Nárameník

podélně tvarovaná součást oděvu, která je upevněna na náramenici. Nejčastěji bývá na stejnokrojích a slouží k označení hodnosti (výložka). Je také ozdobnou součástí sportovních typů oděvů.

Vložka

samostatně ustřižený nebo zhotovený materiál, který se vkládá dovnitř oděvu, aby v určitém místě získal pružnost, výplňkovou modelovanost nebo větší hřejivost. Rozeznávají se zejména vložky výztužné, výplňkové, tvarovací a hřejivé. Ramenní vložkou (někdy se ji neprávně říká vycpávka) se podkládají náramenice v horní části průramku.

Podklad

podložení některé části oděvu, které se nejčastěji umísťuje na rubní straně za účelem zpevnění, aby se nepoškodila odřením, vytažením, vytržením, vytřepením apod. Obvykle se podkládají kapsy, kolena, rozkrok kalhot. Potítko je ochranný podklad v podpaží, skládající se ze dvou polokruhových částí, z nichž jedna je v rukávě a druhá v trupu oděvu, nejčastěji z bavlněné tkaniny. Spojovacím podkladem se podkládají protilehlé kraje oděvu spojované švem nebo zapínadlem, např. výstřihový podklad dámských šatů.

Sedlo

Součástka oděvu na příčné nastavení nebo zdvojení horní části základní plochy oděvu, slouží i jako ozdoba. Někdy se zhotovuje z jiné barvy nebo jiného materiálu, nežli je vlastní oděv, může mít i různý tvar. Nejznámější zádové sedlo, přední sedlo, sedlo nakládané kapsy apod. Podprsenkové sedlo - hrudní část podprsenky s otvory pro všití košíků.

Klín

Trojúhelníková nebo kosodélníková součást oděvu, která se všívá do průstřihu nebo rozevřeného švu, aby se rozšířila základní plocha. Kromě vsazeného klínu může být také přinechaný klín, o který je výběžkovitě zvětšena součástka oděvu té části, do které se vklínění vypracuje. Podle místa rozlišujeme hlavně ramenní klín - ramenní výběžek předního nebo zadního klínového rukávu. Podpažní rukávový klín je umístěný do podpaží rukávu nebo trupové části oděvu pro dosažení žádoucí volnosti.

Náprsenka

Část oděvu, nebo oděvní doplněk, sloužící k zakrytí předního dílu oděvu. Je částí pracovních kalhot, zástěry popřípadě pánské společenské košile. Jako doplněk tvoří připínací část smokingu.

Nadševek

Je doplňující část dílu nebo dílku, kterou se nastaví jeho plocha, jestliže se z úsporných důvodů nevystřihla vcelku. Nejznámější je krokový nadševek, který nastavuje zadní díl kalhotového oděvu od krokové strany v horní části.

Kapsový váček

Tvarovaná součástka ze zdvojené kapsoviny, na okrajích spojená (sešitá) a po všití do kapsového otvoru tvořící kapsu.

Fazónka

souhrn ploch jedné klopy a přilehlé poloviny převěsu límce. Je jedním z hlavních znaků určujících módní styl oděvu.

fazónový kraj saka, 1 – horní bod fazónového kraje (vrchol fazónkového úhlu), 2 – špička klopy, 3 – konec klopy, 4 – střed zaoblení svěsu, 5 – dolní bod fazónového kraje.

Známe několik základních typů:

  • Otevřená fazónka je taková, která má přibližně 90 ( fazónkový úhel,
  • Uzavřená fazónka má jen trochu otevřený fazónkový úhel,
  • Rozhalenková fazónka je uzavřená fazónka s malou klopou a větším límcem s takovým vypracováním klop, aby se daly zapnout pod krkem,
  • Šálová fazónka nemá fazónkový úhel a jestliže má šev jedná se o nastavovací.

Léga

Pruh oděvního materiálu,všitý nebo našitý na hraničních krajích, ve výstřihu a na ploše oděvu příčně, šikmo i podélně.

Volán

Pruh nařaseného materiálu, který je zřasenou stranou připevněn k ploše oděvu. Podle úpravy může být zvonový a plisovaný volán.

Zvonovka

Samostatně zhotovený volán ze zmnožených zvonovitých záhybů jako ozdoba podlímcové a náprsní části ženských oděvů.

Rýšek

Ozdoba vytvořená nařaseným skládaným nebo plisovaným pruhem oděvního materiálu malé hmotnosti, zpravidla středem našitého nebo jinak připevněného na plochu oděvu.

Mašle

proužek textilního nebo jiného materiálu uvázaný do ozdobných smyček.

Vázačka ; vázanka

Samostatně zhotovená podlouhlá oděvní součást , která se váže pod límec zpravidla na ozdobný uzel nebo smyčku. Je to tady pruh tkaniny nebo pleteniny, jehož konec se rozšiřuje, až dosahuje šířky, která udává módní směr a pohybuje se od 30 do 120 mm i více. Délka je okolo 1300 mm. Je šikmo střižená, nejčastěji ze tří dílů, na spodní straně je sešitá a vkládá se do ní vložka, rozšířená část se podšívkuje. Pro různé příležitosti se volí vhodný typ vázanky. Zhotovuje se z hedvábnických a vlnařských tkanin, ale také se plete na okrouhlých pletacích strojích bez dalšího konfekčního zpracování.

Řasenka

Samostatně zhotovená řasená nebo plisovaná ozdoba ženských oděvů, zejména halenek a šatů, našitá nebo připevněná zpravidla ve výstřihu.

Fiží

Bohatá krajková ozdoba dámských halenek, ale i pánských košil, společenského stylu, nošená pod krkem. Původ má již v období rokoka, kdy fiží zahalovalo velký výstřih.

Vlečka

prodloužení zadního dílu šatů, ale i sukně, vlekoucí se v různé délce po zemi, opticky zvětšující postavu a dodávající nositelce důstojnost a vznešenost. Slouží jako módní ozdoba svatebních, večerních i jiných slavnostních šatů. Může být jejich nedílnou součástí nebo může být upravena na připínání.

nahoru