Druhy oblečení

Oblečení tvoří souhrn oděvů a oděvních doplňků, které pokrývají lidské tělo. Tedy se skládá z více, již zmiňovaných, specificky charakterizovaných oděvů, které dohromady tvoří určitý úbor. Vícedílové oblečení se skládá z více samostatných oděvů, např. třídílový oblek, vícedílová plážová souprava apod. Sdružené oblečení tvoří kostým, komplet nebo jiné oblečení, jehož jednotlivé oděvy nejsou z téhož materiálu.

Oblek

charakteristické mužské vrchní oblečení, které se skládá z kalhot, saka, někdy i vesty a je vyrobeno z téhož materiálu. Oblek, k němuž je zhotovena vesta, se nazývá oblek s vestou. Podle saka dostává oblek přesnější název, např. jednořadový a dvouřadový oblek, klasický a sportovní oblek. Oblekové kalhoty jsou nejčastěji dlouhé. Místo saka může mít oblek i kabátek. Má-li oblek kabátek místo saka nebo jiné kalhoty než dlouhé, je zapotřebí odchylku takového obleku přesně uvést v názvu. Tak vznikne např. oblek s bundou, oblek s krátkými kalhotami, oblek s pumpkami apod. Kromě vycházkových obleků se běžně používají i společenské obleky, ke kterým patří smoking, frak a žaket. Často se vykytuje i sdružený oblek.

Smokink

společenský oblek, jehož sako má klopy potažené leskovkou. Kalhoty jsou dlouhé, bezmanžetové, obyčejně s lampasy. Smokink se zhotovuje většinou z jemného černého sukna. Nejběžnější je smokink s vestou, a to jednořadový nebo dvouřadový. Smokinkové sako má dvouvýpustkové kapsy bez patky, knoflíky potažené hedvábím a šálovou fazónku. Používá se i bílý smokink, případně smokink jiné barvy, ale i sdružený smokink, jehož kalhoty jsou jiné barvy než sako.

Frak

společenský oblek, který se skládá z frakového kabátu, kalhot a vesty. Zvláštním druhem je frakový kabát, který má vpředu podobu vesty a sahá trochu pod pas, vzadu je křídlovitě prodloužen přibližně ke kolenům a má dlouhý rozparek. Frakový kabát má sakovou uzavřenou fazónku. Jeho přední kraje se rozestupují a jsou bez zapínání, což umožňuje, že je pod ním vidět vesta a náprsenka košile. Fraková vesta je jednořadová, zhotovená často z bílého rypsu, přičemž je často bez zad a její přední díly jsou spojeny lopatkovým a pasovým pruhem z materiálu vesty. Frakové kalhoty jsou přiléhavější, bezmanžetové, v bočních švech zdobené černými lesklými lampasy. Frak se zhotovuje z jemného černého sukna.

Žaket

dpánský společenský oblek skládající se ze žaketového kabátu, zhotoveného z hladké černého, případně i jiného tmavého oděvního materiálu, a proužkovaných bezmanžetových žaketových kalhot, které jsou většinou z tmavošedého oděvního materiálu. Patří k němu jednořadová nebo dvouřadová bezfazónková vesta. Na žaketovém kabátě jsou charakteristické fazónové kraje pod pasem výrazně ustupující dozadu, kde jsou přibližně ve výšce kolen zakončeny obloukem. Je jednořadový, přiléhavé siluety. Zadní část žaketového kabátu se svým tvarem podobá frakovému zadnímu dílu.

Sdružený oblek

vrchní mužské oblečení, jehož části jsou z odlišného oděvního materiálu. Typické pro tento oblek jsou samostatné kalhoty a sako. V létě může být sako nahrazené bundou, případně vestou.

Koktejlový oblek

moderní, nekonvenční, mladistvě vyhlížející společenský oblek, lišící se od denního obleku druhem použitého oděvního materiálu a tvarovým řešením.

Taneční oblek - slavnostní mladistvý oblek s módním tvarovým řešením tmavé barvy a nevýrazného vzoru. Vhodný může být i samet tmavé barvy. Součástí je bílá košile, někdy s vestou fantazijních vzorů a barev.

Čamara

společenské oblečení, skládající se z čamarového saka a čamarových kalhot, bílé košile, černého motýlka nebo vázačky. Čamarové sako má dotykové zapínání jehož okraje nejsou přeloženy přes sebe, vlastní zapínání je tvořeno od pasu až k přehnutému či stojatému límci hustě umístěnými řadami knoflíků olivového tvaru, které se spínají ozdobnou šňůrkou. Boční švy jsou znatelně posunuty do zadního dílu, takže přechází pod lopatkami do průramku ve tvaru oblouku. Ozdobné šňůry jsou také na rukávech saka. Toto oblečení je zpravidla zhotoveno z jednobarevné česané příze.

Kostým

Dámské svrchní oblečení, které se skládá ze dvou samostatných částí, pokrývajících horní a dolní část těla (např. saka a vesty, kalhot a sukně apod.) Nejčastěji je zhotovován ze stejného oděvního materiálu. Svým tvarovým řešením a použitím rozmanitého materiálu může sloužit pro nejrůznější příležitosti. Rozeznáváme jednořadový a dvouřadový, vycházkový a společenský kostým. Kostýmkové šaty jsou dvoudílné šaty skládající se ze sukně a halenky, která se nosí přes sukni.

Chanelový kostým

specificky tvarově řešený kostým, nejčastěji zhotovený z tkanin z mykaných přízí (zejména vlněných tvídů). Vyznačuje se celkovým pohodlným a hlavně jednoduchým pojetím, které je zvýrazněno konstantním lemováním krajů, kapes, límců a rukávů kabátku ozdobnými prýmky , sametkou nebo odlišnou tkaninou. Sukně má specifickou délku a to sahající přibližně tři prsty pod kolena. Nese název známé módní tvůrkyně Coco Chanel.

Kalhotový kostým

dámské vrchní oblečení, skládající se z kabátku nebo saka a kalhot, zhotovených nejčastěji ze stejného materiálu. V poslední době zaznamenává důležité místo v dámském šatníku.

Komplet

dámské vícedílné oblečení, skládající se ze sukně nebo kalhot a kabátku nebo šatů a svrchního kabátu. Barevnost použité textilie musí harmonicky ladit a být v souladu s módou.

Pyžama

dvoudílné mužské, ženské nebo dětské oblečení na spaní. Skládá se z pyžamových kalhot a pyžamové blůzy. Mužská pyžamové kalhoty mívají v přední pánevní části rozparek. Vyrábí se z pracích, měkkých textilií. Do Evropy, kde se do té doby nosila jen noční košile, přišlo pyžamo v 19. stol. z tropických krajin.

Domácí oděv

příležitostní oblečení určené k nošení v domácnosti. Je pohodlný, vzdušný, účelně řešený pro nejrůznější domácí práce i odpočinek, ale současně má být i vkusný. K nejužívanějším typům domácího oděvu patří župan, domácí šaty, kalhoty, sukně apod.

Plážová souprava

dámské a dívčí oblečení určené k vodě, koupání a slunění. Je vícedílné, skládá se z podprsenky, kalhotek a kabátku, ale mnohdy i ze sukně, popřípadě kalhot, propínacích šatů. Bývá z materiálu malé hmotnosti stejných vzorů.

Tepláková souprava

(tepláky) vrchní oblečení tvořené navlékací nebo rozepínací teplákovou bundou a teplákovými kalhotami. Slouží jako sportovní oděv.

Montérky

pracovní oblečení tvořeno montérkovými kalhotami a montérkovou blůzou.

Džínové oblečení

dámské, pánské i dětské oblečení z denimu v ležérním volném sportovním stylu, skládající se většinou z kalhot, sukně, saka, džínové bundy nebo vesty.

Plavky

dámské nebo pánské sportovní oblečení určené ke koupání. Jsou přiléhavé siluety a nosí se přímo na těle, nejčastěji se zhotovují z elastických oděvních materiálů.

Dámské a dívčí plavky jsou jednodílné, pokrývající pánevní a trupovou část těla, nebo dvoudílné, skládající se z kalhotek a podprsenky. Pánské plavky jsou jednodílné. Bikiny těsné dvoudílné dámské plavky, skládající se z podprsenky a krátkých kalhotek, minimálně zakrývající tělo.

nahoru