Ostatní srsti zvířat
Mohér
srst kozy angorské, lesklé a neplstící vlákno, tloušťky 12 - 45 µm Pěstitelské oblasti: záp. část jižní Afriky, Texas, Arizona, Kalifornie, Nové Mexiko. Podsada i pesíky délek 120 - 180 mm. Se stářím kozy je vlna hrubější a vlákna tvrdší.
Kašmír
koza kašmírská, vlákna se vyčesávají v době línání, hustá podsada a tuhé pesíky. Podsada je délky 70 - 80 mm, tloušťky 12 - 24 µm, hrubší pesíky délek 120 - 160 mm, tloušťky kolem 80 µm. Výčesem se získá 0,3 - 0,4 kg použitelné podsady z 1 kozy.
Velbloudí srst
podsada délek 100 - 160 mm, tloušťky 15 - 25 µm, pesíky délek 60 - 100 mm, tloušťky 50 - 100 µm. Vlákna jsou hnědě pigmentovaná. Použití na výrobu plášťových tkanin, sportovních kabátků a palet a přikrývek
Králičí a zaječí srst
Získává se srst různých druhů králíků (angorský, stříbřitý, belgický)a divokých zajíců. Obsahuje velmi jemnou podsadu a delší pesíky. Jemnost vláken se pohybuje od 15 do 40 µm. Dřeňové kanálky se vyskytují i u podsady! Srst se zpracovává především na výrobu klobouků pro svoji výbornou plstivost. Jedná se o surovinu nejvyšší ceny - cca 700 Kč/kg.
alpaka
vlákna z domestikovaných zvířat jihoamerické větve velbloudovitých. Srst obsahuje podsadu a pesíky, ze střiže se získává 4 - 5 kg vlákna ročně. Barva vláken je od bílé přes žlutobílou, hnědou až po tmavohnědou, a černou. Podsada je délky 100 - 150 mm, tloušťky 12 - 25 µm, pesíky délky 200 - 300 mm, tloušťky 60 µm. Pěstitelské oblasti: Peru, Chile. Použití obou typů vláken především do pletařských přízí na výrobu sportovních svetrů. Je to vlákno stoupající obliby a využitelnosti.
Vikuňa
je rovněž velbloudovité zvíře, žijící v Andách, její srst je velmi jemná a patří mezi nejdražší vlákenné přírodní suroviny. Vlákno je krátké a velmi lesklé.
Kozí chlupy
jsou surovinou velmi hrubou - tloušťkou nad 80 µm a délkou nad 40 - 100 mm. Podsada je velmi málo zastoupena - a když, tak je délky kolem 50 mm, tloušťky 14 - 26 µm. Použití vláken je převážně do kobercových přízí a rustikálních výrobků.
vlákna, příze a nitě
- Úvod
- Textilní vlákna jako surovina, jejich morfologie, vlastnosti, označování při prodeji a jeho identifikace
- Označování vláken zkratkami
- Rozdělení vláken
- Vlákna ze semen: bavlna, kapok
- Vlákna ze stonků: len, konopí, juta, ramie
- Vlákna z listů: sisal, novozélanský len
- Vlákna z plodů: kokos
- Vlákna z keratinu: vlna ovčí
- Ostatní srsti zvířat
- Vlákna z fibroinu: přírodní pravé hedvábí, divoké tussah
- Chemická vlákna
- Polyamidová vlákna
- Polyesterová vlákna
- Polyetylénová vlákna
- Použití vláken - souhrn vlastností
- Příze a nitě, jejich označování, vlastnosti, sortiment a vady
- Efektní příze a nitě
- Chemické nitě
- Vlastnosti přízí a nití
- Vady přízí a nití
- Použitá literatura