Polyamidová vlákna

Polyamidová vlákna.

Jsou to syntetická vlákna s obecnou zkratkou PA, při čemž existuje řada typů - dva nejrozšířenější z nich polyamid 6 a polyamid 6.6, při čemž rozdíl mezi nimi je v molekulové struktuře, a do jisté míry i v některých vlastnostech. Oba typy jsou zvlákňovány z roztaveného polymeru do šachty a jsou tudíž možné různé profily průřezů vláken, včetně mikrovláken. Následným dloužením vlákno získává konečné, zejména mechanické, vlastnosti. V sortimentu vyráběných typů se vyrábí: vlasců. Vzhledem k tomu, že se jedná o termoplastická vlákna, je zapotřebí výrobky z nich vyrobených tepelně fixovat.

Užitné vlastnosti: poměrně snadná údržba, tvarová stabilita, náhrada přírodního hedvábí (dám.punčochy, elastické prádlo, plavky, sportovní oblečení), dále jako směsová komponenta s bavlnou a vlnou.

Použití: střiže - jako tepelněizolační výplně oděvních výrobků a přikrývek, dále do směsových přízí pletených výrobků a do tkanin. Monofil čirý neb kouřový jako monofilní šicí nit, multifil jak hladký tak tvarovaný na punčochové zboží a sportovní oblečení, tvarovaný kabílek na výrobu všívaných koberců. Rouna ze střiže - jako surovina do netkaných textilií.

Údržba: praní, čištění, žehlení na o (polyamid 6: teplota měknutí/teplota tání: 180/220°C, polyamid 6.6: 220/250°C).

Obchodní názvy: SILON (ČR), CHEMLON (SR), ANTRON, CANTRECE (USA), CORA (Francie), QUAZUL, QUINTESSE, TACTEL (SRN), TORAY NYLON (Japonsko).

Aramidy: KEVLAR (USA), NOMEX (USA), TWARON (HOL).

Poznámka: Aramidová vlákna (aromatické polyamidy s cyklickým jádrem v řetězci), vykazují vyšší pevnost za tepla a jsou používána pro specielní technické výrobky, jakými jsou pracovní obleky pro horká prostředí, jako konstrukční materiály atd. Jejich obchodní názvy KEVLAR, NOMEX (USA). V poslední době též produkce polyamidových mikrovláken s jemností pod 1 dtex s obchodními názvy SUPPLEX MICROSUPPLEX (USA) aj.

nahoru