Příze a nitě, jejich označování, vlastnosti, sortiment a vady
Číslování přízí a nití
Příze
Konstrukce přízí a nití se liší podle toho, z jakých jsou vláken, z jakých jejich délek, popř. jak jsou dodatečně upravovány. V dnešní době existují převážně tři technologie vyráběných přízí. Jsou to:
- prstencové příze mezi které patří mykané, poločesané a česané
- příze s volným koncem mezi které patří rotorové a frikční
- vzduchem předené příze.
Každá z nich má typickou povrchovou strukturu.
Příze vyrobené různými technologiemi
Prstencová příze má další rozlišení v tom, zda je mykaná z hrubějších vláken, nebo česaná z jemnějších vláken - oby typy mají obvodová vlákna urovnána ve tvaru šroubovice, zpravidla se Z-zákrutem .
Příze s tzv. volným koncem (rotorové, BD) mají charakteristickou strukturu. Vlákna sledují jistý směr zákrutů, ne tak přesně jako u prstencových přízí, a v nepravidelných vzdálenostech se vyskytují tzv. „ovinky“.
Vzduchem předená příze je charakteristická tím, že v pravidelných intervalech sice existují také ovinky, ale vlákna ve hmotě příze jsou téměř v axiální poloze.
Frikčně předená příze je značně objemná a neurovnaná. Co se týče použitelnosti jsou nejvíce používány příze prstencové (bavlnářské, vlnařské, lnářské), dále rotorové (bavlnářské) a vzduchem a frikčně předené (chemická vlákna, směsi) převážně pro výrobu technických produktů.
Jak bylo uvedeno, vyskytují se v označování přízí a nití též materiálové specifikace, podle kterých rozdělujeme příze na:
- bavlnářské
- vlnařské
- lnářské
- hedvábnické.
Toto označení však neznamená, že daná příze se složena pouze z vláken jedné suroviny. Může být i směsová - ale znamená to, že vlákna svou délkou a jemností jsou daného typu (např. B - bavlnářského, V - vlnařského, L - lnářského).
Příze by měla mít následující vlastnosti:
- pevnost (pro tkací proces)
- tažnost a pružnost (pro relaxaci tkanin a pletenin)
- hmotnou nestejnoměrnost (pro hodnocení jakosti a vzhledu)
- vnější vady (pro vady tkanin a pletenin)
- chlupatost (pro omak tkanin a pletenin)
Nitě
Příze, která prodělala družící nebo skací proces se nazývá nit.
Zákrut příze je podmíněn její konstrukcí a cílovým použitím. Příze pro výrobu tkanin nebo pletenin spodního prádla musí mít mezivlákenný prostor pro kapilární odvod potu (vody) - tedy s nižším zákrutem - a materiálově může být ze sorpčních vláken, jako jsou bavlna, viskóza, vlna, popř. jejich směsi. Příze pro svrchní ošacení u kterého se předpokládá jistá tepelně izolační funkce, by měly mít mezivlákenný prostor vyplněný vzduchem, který v principu vytváří tepelnou izolaci -- tedy středně nebo volněji točené příze. Materiálově to jsou příze z kadeřených vláken (z přírodních vlna a srsti), z chemických taková, která byla tvarovacím procesem zkadeřena (polyamid, polyester, akryl a některá další). Co se týče ostatních vlastností, jako je trvanlivost v oděru a pevnost - tyto vlastnosti jsou dány především samotnými vlákny, při čemž k namáhání na tah dochází především při technologii tkaní (rychloběžné tkalcovské stavy), v malé míře při výrobě plošných útvarů nebo u textilií technických, ale k jejich namáhání na oděr dochází při především při používání oděvního výrobku při jeho nošení.
Tvary návinů přízí jsou uzpůsobeny pro další použití. V současné době jsou všechny tkalcovské a některé pletařské příze přesoukávány a současně čištěny, takže původní tvar potáče z dopřádacího stroje se přesoukává na velkoprůměrové válcové nebo kónusové cívky, které jsou pak dále předkládány cívečnicím snovadel nebo jako útkové příze bezčlunkovým tkalcovským strojům, které dnes převládají. Pakliže se jedná o speciální výrobu, jsou příze ve tvaru vytáčů, kanet, popř. jiných typů návinů.
Tvary návinů přízí
- Kontrolní otázky
- Jaké jsou převodní vztahy pro základní jednotky délkové hmotnosti (jemnosti)?
- Jak zjistíte délkovou hmotnost (jemnost) příze z parametrů vláken a jejich počtu.
- Jaké značení se používá u skaných přízí?
- Jak podle vzhledu poznáte od sebe druženou a skanou přízi?
vlákna, příze a nitě
- Úvod
- Textilní vlákna jako surovina, jejich morfologie, vlastnosti, označování při prodeji a jeho identifikace
- Označování vláken zkratkami
- Rozdělení vláken
- Vlákna ze semen: bavlna, kapok
- Vlákna ze stonků: len, konopí, juta, ramie
- Vlákna z listů: sisal, novozélanský len
- Vlákna z plodů: kokos
- Vlákna z keratinu: vlna ovčí
- Ostatní srsti zvířat
- Vlákna z fibroinu: přírodní pravé hedvábí, divoké tussah
- Chemická vlákna
- Polyamidová vlákna
- Polyesterová vlákna
- Polyetylénová vlákna
- Použití vláken - souhrn vlastností
- Příze a nitě, jejich označování, vlastnosti, sortiment a vady
- Efektní příze a nitě
- Chemické nitě
- Vlastnosti přízí a nití
- Vady přízí a nití
- Použitá literatura