základy textilních technologií > technologie pletení > Technologie výroby na kotonech

Technologie výroby vrchního ošacení na kotonech

Moderní technologie výroby plošně tvarovaného zboží je charakterizována vysoce kvalitními nitěmi, vyspělou technikou a vysokým stupněm automatizace.

  1. Příprava nití, soukání - na kotonech se plete z dokonale připravených nití tzn. obarvených, parafinovaných, elektronicky čištěných a nasoukaných na křížem soukaných cívkách variokonických. Výhodné jsou cívky, které mají konstantní délku nitě - je možné provádět jejich jednorázovou výměnu.
  2. Pletení dílů a doplňků - u kotonu se uplatňuje vysoká regulérnost výrobku a kvalita pleteniny. Všechny kotony mají měnitelnou dráhu podle šířky pletení. Mají zařízení pro automatické převěšování lemů na jehly. Po spadnutí hotového úpletu se vodič automaticky nastaví na počáteční šíři pletení, lem se přenese na jehly a stroj začne pracovat. Během chodu stroje se prázdné hřebeny sejmou, naberou se na ně nové lemy a vloží zpět na stroj. Moderní kotony jsou vysoce automatizované. Obsluha spočívá v navazování cívek, kontroly stroje a manipulace s úplety. Upletené díly ukládá pletařka do palet, které jsou dopravovány k okrouhlým řetízkovacím strojům.
  3. Řetízkování - každému řetízkovacímu stroji se dává takové zboží, na které je seřízen - barva, jemnost. Po seřetízkování je zboží odevzdáno do meziskladu, kde se zásobníky ukládají podle barev a modelů a potom se transportují na mnohamístný dopravník šicí dílny
  4. Šití - v šicí dílně se provádí sešívání jednotlivých dílů a ruční dokončovací operace. Vesty jdou na dírkovací a knoflíkovací stroje. Výrobky se žehlí, napařují a případně fixují.
  5. Poslední fází je konečná kontrola a zařazování do jakostních tříd, skládání, adjustace a balení.
nahoru