Dvouválcové punčochové automaty
Na dvouválcových punčochových automatech se vyrábí standardní punčochové zboží a dětské punčochové kalhoty.
Jednotlivé typy strojů se navzájem liší dělením, průměrem jehelních válců, počtem systémů a možnostmi vzorování.
Vzoruje se rozdělením jehel, chytem, volbou jehel na převádění, nebo na nepřevádění (rubní nebo lícní očko) často ve spojení s krytím, volbou jehel do poloh plete nebo neplete.
- Pracovní ústrojí dvouválcových punčochových automatů
- Pracovní ústrojí dvouválcového punčochového automatuPracovní ústrojí dvouválcového punčochového automatu
1 - oboustranná jazýčková jehla, 2 - odhozová a uzavírací platina, 3, 4 - jehelní platiny, 5 - horní jehelní válec, 6 - spodní jehelní válec, 7 - spodní duše, 8 - zámky platin
Ve spodním 6 a horním jehelním válci 5 jsou uloženy vodící (jehelní) platiny 4 a 3, které ovládají oboustranné jazýčkové jehly 1. Drážky obou jehelních válců musí být přesně proti sobě, aby oboustranné jazýčkové jehly mohly přecházet z válce do válce. Pokud je jehla ve spodním válci, plete se na horní hlavě lícní očko, a pokud je v horním, plete se na spodní hlavě rubní očko. V horním jehelním válci je horní duše, ve které jsou pevné odhozové platiny, které mají za úkol zajistit správný odhoz rubních oček. Ve spodním jehelním válci je dolní duše 7, ve které jsou vedeny pohyblivé odhozové a uzavírací platiny 2, jejichž kolénka jsou ovládána zámky 8. Uzavírací platiny napomáhají při odhozu a uzavírání řádku oček ve spodním válci. Spodní duše je přestavitelná ve svislém směru. Její poloha určuje základní hustotu pleteniny. V místech zatahování ve spodním válci se platiny vysunují a přes ně se postupně zatahují nová očka. Po vytvoření oček se platiny vrací a svými háčky uzavírají starý řádek oček. Vodící platina je s jehlou spojena prostřednictvím háčku jehly a platiny. Sepnutí háčku jehly s platinou je automatické, provádí se najetím platiny na jehlu. Při rozepnutí jehly a platiny se musí vodící platina nadzvednout. V současné době se používají vodící platiny s upraveným nosem pro otevírání jazýčků jehel a zatlačovací zámek který působí na spodní část platiny, horní se vychýlí a uvolní hlavu jehly - bezmůstkové přepínání jehel. Vodící platiny mají dva druhy kolének. Pracovní, umístěné blíže k hlavě platiny umožňuje pomocí zámků pohyb jehel v příslušném jehelním válci a vzorovací, které umožňuje jehlám přecházet z válce do válce. Zámky válcových lůžek vytvářejí dráhy pro kolénka vodících platin. Pohybují vodícími platinami a tím i jehlami ve svislém směru při tvoření nových oček a zajišťují také vyklápění platin při převádění jehel z válce do válce. Zámky obepínají spodní a horní jehelní válec a jsou uloženy tak, aby mezi zámky a válcem byla vůle 0,2 až 0,5 mm podle dělení stroje.
Na dvouválcových punčochových automatech se používají trubičkové vodiče. První systém má větší počet vodičů - pletení lemu, vedení pryžové nitě, pletení paty a špičky a nápletku po špičce. Střídání jednotlivých vodičů při záměnách musí být zajištěno tak, aby při zapnutí nového vodiče byla nová nit správně zajištěna. Nit nově zařazeného vodiče je zapletena na 2 až 3 jehlách současně s nití vodiče, který bude vyřazen z činnosti.
Volba jehel přes platiny může být mechanická pomocí jednoho vzorovacího bubínku a nebo elektronická.
Na stroji se mohou plést tyto vazby:
- jednolícní, pleteninu hladkou, krytou, proužkovanou
- žebrové vazby s libovolným opakováním a s možností využití krytí
- oboulícní dvoubarevné žakarové vzory
- obourubní vazby
Stroj je vybaven v prvním systému 6 vodiči a ve druhém systému 3 vodiči. Záměna vodičů umožňuje plést proužkovanou pleteninu. Stříhací zařízení, přidržovač nitě a tryska s tlakovým vzduchem zajišťují bezpečné záměny vodičů a zapracování nově zařazené nitě do činnosti. Hlídací a kontrolní zařízení zajišťuje bezpečný provoz strojů.
Na užitné vlastnosti punčochových výrobků se kladou poměrně vysoké požadavky
- výrobek musí správně padnout na noze
- pocit příjemného nošení, který je určován vlastnostmi hygieny oděvů, jako je tepelná izolace, odpor kladený difúzi vodních par, prodyšnost, absorpce vlhkosti a transport vlhkosti
- protažení a elastické chování
- trvanlivost, pevnost
- neměnnost povrchu
- celkový optický dojem (vzor, barevné řešení, módnost)
- snadná údržba a chování při praní
technologie pletení
- Úvod
- Materiál pro výrobu pletenin
- Rozdělení pletařských strojů
- Jehlařské výrobky
- Zátažné pletací stroje
- Ploché pletací stroje (PPS)
- Tvorba řádku oček
- Tvorba kličky
- Vzorovací ústrojí PPS
- Okrouhlé pletací stroje (OPS)
- Rozdělení OPS
- Jednolůžkové OPS
- Dvoulůžkové OPS
- Interloky
- Vícedráhové dvoulůžkové OPS
- Žakarové OPS
- Punčochové automaty (PA)
- Jednoválcové PA
- Dvouválcové PA
- Kotony
- Technologie výroby na kotonech
- Osnovní pletací stroje
- Funkční celky osnovních PS
- Rozdělení osnovních PS
- Osnovní stávky
- Osnovní stávky s drážkovými jehlami
- Rašly
- Jednolůžkové rašly
- Dvoulůžkové rašly
- Galonové stroje
- Programové ústrojí osnovních strojů
- LITERATURA