Závěrečné úpravnické práce

Tyto práce můžeme shrnout do těchto úkonů:

  • Prohlížení a klasifikace, odstraňování chyb.
  • Měření, vážení.
  • Skládání, navinování, hřbetování.
  • Dělení na kusy, adjustace a balení.

Po dokončení všech chemicko-mechanických úprav se u zboží musí provést kvantitativní i kvalitativní přejímka, abychom zjistili celkový efekt realizovaných úprav.

Zboží se proto musí znovu důkladně prohlédnout, chyby se např. barevně označí pro závěrečný přehled, přitom se změří a zváží, vyčistí se skvrny, opraví další drobné nedostatky a chyby, případné barevné pruhy ve zboží se odstraní např. retušovacími pastelkami, nopovací křídou nebo retušovacím inkoustem. Větší chyby odstraníme tzv. suchým nebo mokrým detašováním. Suché detašování se provádí ručně, znečištěná textilie se v místě skvrny podloží bílým sacím papírem. Proužkem režné tkaniny stočené do válečku a napojené detašovacím TPP se skvrna poklepává a mírným roztíráním od středu ke krajům se čistí.

Ke strojnímu suchému detašování používáme stříkací pistoly s rozpouštědlem. V tomto případě se zboží přetahuje přes rám se sítem na jehož zadní straně je účinné odsávání par rozpouštědla.

Hřebenem či pinzetou se vyrovnají případné malé nerovnosti vazby apod.

Zboží se rovněž oklasifikuje a zařadí do jakostní volby. Pokud má zboží některé vady, může se vrátit do úpravny nebo se přeřadí do nižší jakostní volby. Pak se zboží dodává do skládárny, kde se navine podle předlohy. Některé druhy zboží se dělí na kratší, široké se mnohdy hřbetuje, skládá se , navinuje do štůček, označuje visačkami a balí se.

Visačky, kterými se označují jednotlivé kusy, obsahují všechny důležité údaje jak pro výrobce, tak i pro odběratele a jsou důležitým dokladem při případné reklamaci. Po zapsání jednotlivých kusů nebo balíků zboží do dodacího listu či jiné evidence se pak zboží předává do skladu hotových výrobků.
nahoru